Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Polacy podczas 1 wojny światowej

5.12.2022

1742

59

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Polacy poderas I
wojny światowej
Polskie koncepcje polityczne
Polskie koncepcje polityczne powstawały na podstawie istniejącej sytuacji międ
Polacy poderas I
wojny światowej
Polskie koncepcje polityczne
Polskie koncepcje polityczne powstawały na podstawie istniejącej sytuacji międ
Polacy poderas I
wojny światowej
Polskie koncepcje polityczne
Polskie koncepcje polityczne powstawały na podstawie istniejącej sytuacji międ

Polacy poderas I wojny światowej Polskie koncepcje polityczne Polskie koncepcje polityczne powstawały na podstawie istniejącej sytuacji międzynarodowej w Europie. Ukształtowanie się na przełomie XIX i XX w. trójprzymierza i trójporozumienia spowodowało rozłam wśród państw zaborczych. Wskutek tego uformowały się na ziemiach polskich dwie główne koncepcje: > proaustriacka: • czołowy reprezentant: Józef Piłsudski (od 1912 r. stał na czele Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych); ● założenia: przywrócenie niepodległości Polsce przy wsparciu Austro-Węgier, walka z Rosją; > prorosyjska: czołowy reprezentant: Roman Dmowski (od 1914 r. współtworzył Komitet Narodowy Polski); ●założenia: walka u boku Rosji przeciwko państwom centralnym, zjednoczenie ziem polskich i otrzymanie autonomii w ramach państwa rosyjskiego. Polacy podczas I wojny światowej Wybuch I wojny światowej był dla Polaków nadzieją na przywrócenie Polsce niepodległości. > Pierwsze polskie organizacje mające charakter paramilitarny tworzono w Galicji. Powstawały jeszcze przed wojną i były związane z różnymi ruchami politycznymi, m.in.: • Strzelec" (lewica niepodległościowa), • Polskie Drużyny Strzeleckie (ruch narodowy), • Drużyny Bartoszowe (ruch ludowy). > Polacy podczas I wojny światowej, będąc obywatelami różnych państw zaborczych, często walczyli przeciwko sobie. -Polacy walczący po stronie państw centralnych Polskie oddziały walczące po stronie państw centralnych wchodziły głównie w skład armii austro- węgierskiej. Na początku wojny z inicjatywy Józefa Piłsudskiego i za zgodą Austriaków utworzono I Kompanię Kadrową. Jej zadaniem było wywołanie antyrosyjskiego powstania w Królestwie Polskim. 6 sierpnia 1914 r. żołnierze I Kompanii Kadrowej przekroczyli granicę rosyjską. Akcja zakończyła się niepowodzeniem...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

z powodu braku poparcia tamtejszych Polaków. W połowie sierpnia 1914 r. zwolennicy koncepcji proaustriackiej powołali Naczelny Komitet Narodowy (NKN). Organ ten przyczynił się do powstania Legionów Polskich mających walczyć z Rosją. W październiku 1914 r. Piłsudski powołał zależną od siebie łajną Polską Organizację Wojskową. Pierwotnie jej głównym celem było prowadzenie działalności wywiadowczej w zaborze rosyjskim. Legiony Polskie początkowo były podzielone na Zachodni i Wschodni. Później uformowane zostały z nich I, II i III Brygada. Bitwy z udziałem Polaków podczas I wojny światowej rozegrały się m.in. pod Laskami, Rokitną i Kostiuchnówką. W 1917 r. Niemcy utworzyli Polską Siłę Zbrojną pod swoim dowództwem. Polacy nie chcieli do niej wstępować, dlatego przeniesiono tam legionistów. Jednak większość żołnierzy I i III Brygady nie zgodziła się złożyć przysięgi wierności cesarzowi Niemiec (kryzys przysięgowy). Kryzys przysięgowy wpłynął na rozwiązanie I i III Brygady. II Brygada dowodzona przez gen. Józefa Hallera nadal była posłuszna. W lutym 1918 r. Haller ze swoimi żołnierzami także się zbuntował i przedostał z nimi na stronę rosyjską. Powodem było zawarcie przez państwa centralne traktatu brzeskiego z Ukrainą Ukraińcy mieli otrzymać ziemię chełmską. Polacy walczacy po stronie ententy Polacy walczyli po stronie ententy w ramach armii rosyjskiej i francuskiej. W 1914 r. Komitet Narodowy Polski doprowadził do powstania Legionu Puławskiego (nazwa od miejsca przebywania). Polska formacja wchodziła w skład wojsk rosyjskich i toczyła boje z Niemcami w Królestwie Polskim. W 1915 r. Legion Puławski został rozwiązany, a jego żołnierze weszli w skład Brygady Strzelców Polskich (od 1917 r. Dywizja Strzelców Polskich). U boku Rosjan walczył także Pułk Ułanów Polskich. W 1917 r. doszło do upadku caratu w Rosji, a Polacy w tym samym roku zaczęli tworzyć korpusy. Do II Korpusu Polskiego weszli m.in. żołnierze służący wcześniej w II Brygadzie Legionów Polskich. Bolszewicy po zdobyciu władzy w Rosji zakończyli wojnę z państwami centralnymi (pokój brzeski). Mimo tego II Korpus nadal istniał, ale ostatecznie został rozbiły przez Niemców. W 1917 r. we Francji Roman Dmowski uzyskał zgodę Francuzów na utworzenie tam polskiego wojska. Składało się ono z Polaków żyjących w tym kraju, jeńców wojennych i emigrantów. Dowództwo nad Armią Polską we Francji otrzymał gen. Józef Haller, który wcześniej wydostał się z Rosji. Ta formacja była nazywana także Błękitną Armią od koloru mundurów żołnierzy. Błękitna Armia walczyła do końca wojny po stronie Francji. Następnie została przetransportowana do Polski, gdzie służyła odrodzonej ojczyźnie.