Konsekwencje układu Sikorski-Majski i formowanie Armii Polskiej w ZSRR
Układ Sikorski-Majski postanowienia obejmowały zgodę władz sowieckich na utworzenie na terytorium ZSRR polskiej armii oraz zwolnienie na podstawie amnestii Polaków więzionych w sowieckich łagrach i więzieniach. Mimo kontrowersji, układ ten umożliwił uratowanie życia tysiącom Polaków.
Highlight: Dzięki układowi Sikorski-Majski tysiące Polaków odzyskało wolność i uratowało życie.
W ZSRR zaczęła powstawać Armia Polska dowodzona przez gen. Władysława Andersa. Jednak do punktów werbunkowych nie zgłosiło się wielu polskich oficerów, co wzbudziło podejrzenia strony polskiej co do ich losu.
Vocabulary: Łagry - sowieckie obozy pracy przymusowej, w których przetrzymywano m.in. polskich jeńców i więźniów politycznych.
W 1942 roku armia polska została ewakuowana do Iranu, gdzie rozpoczął się jej szlak wojenny. Po połączeniu z innymi oddziałami utworzono 2. Korpus Polski, znany jako "andersowcy".
Zerwanie stosunków polsko-sowieckich nastąpiło 25 kwietnia 1943 roku, po odkryciu grobów polskich oficerów w Katyniu. Minister propagandy III Rzeszy Josef Goebbels ogłosił 13 kwietnia 1943 roku, że sprawcami zbrodni są Sowieci.
Quote: "Prośba rządu polskiego o zbadanie sprawy katyńskiej przez Czerwony Krzyż" spotkała się z negatywną reakcją Stalina i doprowadziła do zerwania stosunków dyplomatycznych.
Polityką premiera Sikorskiego było utrzymanie sojuszu z zachodnimi aliantami, jednak nie mógł on liczyć na ich poparcie w sprawie Katynia, gdyż zależało im na pomocy Stalina w wojnie z Niemcami.