Obrona Jasnej Góry i zakończenie potopu
Kluczowym momentem dla przebiegu wojny okazała się obrona Jasnej Góry. Dowodzona przez zakonnika, ojca Augustyna Kordeckiego, skuteczna obrona tego świętego dla Polaków miejsca stała się iskrą, która rozpaliła ducha oporu w całym kraju.
Highlight: Obrona Jasnej Góry była punktem zwrotnym w wojnie ze Szwedami, inspirując Polaków do wzmożonej walki z najeźdźcą.
W odpowiedzi na szwedzką inwazję, wojna przybrała charakter partyzancki. Polacy przygotowywali zasadzki i atakowali z zaskoczenia niewielkie oddziały szwedzkie. Mistrzem w dowodzeniu oddziałami partyzanckimi okazał się Stefan Czarniecki, który później został hetmanem.
Potop szwedzki zakończył się podpisaniem pokoju w Oliwie w 1660 roku. Choć Szwedzi ostatecznie opuścili Rzeczpospolitą, skutki ich najazdu były katastrofalne. Znaczna część kraju została zniszczona, w tym miasta, wsie, folwarki szlacheckie, królewskie zamki i rezydencje możnych.
Vocabulary: Pokój w Oliwie - traktat pokojowy kończący wojnę polsko-szwedzką, podpisany 3 maja 1660 roku w Oliwie (obecnie dzielnica Gdańska).
W wyniku tego konfliktu król Rzeczypospolitej Jan Kazimierz zrzekł się pretensji do tronu szwedzkiego. Ponadto Rzeczpospolita utraciła Inflanty, teren odpowiadający dzisiejszej Łotwie. Te straty terytorialne i gospodarcze znacząco osłabiły pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Definition: Inflanty - historyczna kraina na wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, obejmująca tereny dzisiejszej Łotwy i południowej Estonii.
Potop szwedzki i towarzyszące mu wojny z Kozakami i Rosją stanowiły jeden z najtrudniejszych okresów w historii Rzeczypospolitej, przyczyniając się do jej stopniowego upadku w kolejnych dekadach.