Przedmioty

Przedmioty

Więcej

powstanie chmielnickiego

5.12.2022

6896

438

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Powstanie
Chmielnickiego
Koracy w Rzeczypospolitej
Kozacy żyli na stepach południowo-wschodniej Ukrainy.
Kozacy byli wolnymi ludźmi, którzy
Powstanie
Chmielnickiego
Koracy w Rzeczypospolitej
Kozacy żyli na stepach południowo-wschodniej Ukrainy.
Kozacy byli wolnymi ludźmi, którzy
Powstanie
Chmielnickiego
Koracy w Rzeczypospolitej
Kozacy żyli na stepach południowo-wschodniej Ukrainy.
Kozacy byli wolnymi ludźmi, którzy

Powstanie Chmielnickiego Koracy w Rzeczypospolitej Kozacy żyli na stepach południowo-wschodniej Ukrainy. Kozacy byli wolnymi ludźmi, którzy wywodzili się przeważnie z niższych warstw społecznych, m.in. chłopstwa, miejskiego plebsu. Stworzyli własny samorząd, który funkcjonował na zasadach wojskowych. Głównym zajęciem Kozaków było prowadzenie walki. Walczyli w szeregach armii państwa polsko-litewskiego i prowadzili samodzielne napady łupieżcze na tereny tureckie. Powstania kozackie przeciwko Rzeczypospolitej zaczęły wybuchać od końca XVI w. i były krwawo tłumione. Tabor (połączone ze sobą wozy) umożliwiał Kozakom skuteczną obronę przed wrogiem, który posiadał liczną jazdę. Przyczyny powstania Chmielnickiego dążenie Kozaków do zwiększania rejestru, sprzeciw sejmu wobec planów wojennych Władysława IV Wazy (zamiar wojny z Turcją i Tatarami) - wywołało to oburzenie wśród Kozaków liczących na udział w konflikcie, nadmierne wykorzystywanie ludności na Ukrainie przez magnaterię i szlachtę (dotyczyło to m.in. zwiększenia powinności pańszczyźnianych), zmniejszanie kozackich praw przez Rzeczpospolitą, uprzywilejowanie katolicyzmu na Ukrainie, która w większości była zamieszkana przez ludność prawosławną, prywatny konflikt Bohdana Chmielnickiego z polskim szlachcicem. Przebieg powstania Chmielnickiego Powstanie Chmielnickiego objęło znaczne obszary Rzeczypospolitej. Przywódca powstania kozackiego Bohdan Chmielnicki porozumiał się z chanem krymskim, który miał wesprzeć Kozaków swoimi siłami. W 1648 r. Chmielnicki odniósł zwycięstwa nad wojskami Rzeczypospolitej w bitwie nad Żółtymi Wodami, pod Korsuniem i Piławcami. Następnie powstańcy skierowali się w stronę Lwowa i Zamościa. Sukcesy Kozaków spowodowały, że ich siły cały czas rosły. W czasie powstania obie walczące strony dokonywały licznych zbrodni. W listopadzie 1648 r. Jan Kazimierz Waza...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

został wybrany na nowego króla Polski (20 maja zmarł Władysław IV Waza). Nowy władca chciał zawrzeć ugodę z buntownikami, ale Chmielnicki dążył do dalszej walki. W 1649 r. duża armia kozacko-tatarska zaczęła oblegać Zbaraż. Skuteczną obroną dowodził magnat Jeremi Wiśniowiecki. Obrońcom Zbaraża na pomoc przyszły wojska królewskie, które jednak nie zwyciężyły w bitwie pod Zborowem. Niekorzystna sytuacja zmusiła Jana Kazimierza do zawarcia z Kozakami ugody zborowskiej: > zwiększenie rejestru kozackiego do 40 tys., > pełnienie urzędów w województwie bracławskim, czernihowskim i kijowskim jedynie przez prawosławną szlachtę, > przyjęcie biskupów prawosławnych do senatu, nadanie Chmielnickiemu tytułu hetmana wojsk zaporoskich. W 1651 r. walki wybuchły na nowo z powodu niechęci senatorów do ugody zborowskiej. W bitwie pod Beresteczkiem (czerwiec) armia Rzeczypospolitej pokonała wojska kozacko- tatarskie. Po starciu pod Białą Cerkwią (wrzesień 1651 r.) podpisano tam nową ugodę. Okazała się mniej korzystna dla Kozaków niż ła zawarta w Zborowie. W 1652 r. wojska królewskie przegrały w bitwie pod Batohem, a po jej zakończeniu zostali wymordowani polscy jeńcy. Dalszy przebieg działań wojennych również nie był korzystny dla Rzeczpospolitej.. W 1653 r. podpisano ugodę w Żwańcu, która przywracała warunki ze Zborowa. W 1654 r. Chmielnicki zawarł z Moskwą ugodę perejasławską. Kozacy w zamian za pomoc w walce z Rzeczpospolitą oddali siebie i Ukrainę pod protekcję cara, który miał także przestrzegać kozackich praw. Porozumienie z Perejasławia doprowadziło do wybuchu wojny pomiędzy Rzeczpospolitą a Moskwą. Śmierć Chmielnickiego w 1657 r. przyczyniła się do rozłamu wśród Kozaków. Część z nich dążyła do odnowienia relacji z Rzeczpospolitą. W 1658 r. została zawarta unia w Hadziaczu, na mocy której miało powstać Księstwo Ruskie w ramach Rzeczpospolitej Trojga Narodów. Ukraina miała posiadać własne sądy, urzędy, armię i skarb. Postanowienia unii hadziackiej nie zostały zrealizowane z powodu wznowienia przez Moskwę wojny z Rzeczpospolitą. Wskutek rozejmu andruszowskiego z 1667 r. państwo polsko-litewskie musiało oddać carowi lewobrzeżną Ukrainę. Skutki powstania Chmielnickiego Skutki powstania Chmielnickiego: > znaczne wyniszczenie Ukrainy, > ingerencja państwa moskiewskiego w wewnętrzne problemy Rzeczpospolitej, >utracenie wschodnich obszarów przez państwo polsko-litewskie, > osłabienie militarne i polityczne Rzeczpospolitej, > wzrost niechęci pomiędzy katolikami i prawosławnymi, > wojny z sąsiednimi krajami, które wykorzystały osłabienie Rzeczpospolitej (np. najazd Szwecji w 1655 r.).