Przedmioty

Przedmioty

Więcej

rewolucja angielska

5.12.2022

2452

147

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Rewolucja angielska
Przyczyny rewolucji angielskiej
Przyczyny rewolucji angielskiej:
społeczne:
powstanie nowych grup, które wzbogaciły się
Rewolucja angielska
Przyczyny rewolucji angielskiej
Przyczyny rewolucji angielskiej:
społeczne:
powstanie nowych grup, które wzbogaciły się
Rewolucja angielska
Przyczyny rewolucji angielskiej
Przyczyny rewolucji angielskiej:
społeczne:
powstanie nowych grup, które wzbogaciły się

Rewolucja angielska Przyczyny rewolucji angielskiej Przyczyny rewolucji angielskiej: społeczne: powstanie nowych grup, które wzbogaciły się na handlu z koloniami i rozwoju przemysłu - nowa szlachta (gentry) i bogate mieszczaństwo, gospodarcze: chęć likwidacji wielkich mająłków arystokracji (szlachta chciała kupować ziemię z przeznaczeniem na hodowlę owiec) oraz ograniczeń utrudniających rozwój przemysłu (np. monopoli, wewnętrznych ceł, systemu cechowego w miastach), -religijne: purytanie (radykalni protestanci) domagali się dokończenia reformy anglikanizmu, czyli oczyszczenia go z pozostałych elementów katolickich (np. usunięcie obrazów z kościołów), purytanizm był wyznaniem popularnym wśród nowej szlachty i bogatego mieszczaństwa, polityczne: dążenie do uzyskania wpływu na rządzenie państwem przez gentry i bogate mieszczaństwo, konflikt pomiędzy władcami z dynastii Stuartów i parlamentem - Jakub I i jego syn Karol I zwoływali obrady tylko wtedy, gdy potrzebowali dodatkowych podatków. Wybuch rewolucji angielskiej i wojna domowa Rewolucja angielska rozpoczęła się w 1640 r., gdy posłowie zmienili prawo i odłąd tylko za ich zgodą parlament mógł być rozwiązany. W 1640 r. (po 11 latach przerwy) zwołano posiedzenie parlamentu - monarcha chciał uzyskać pieniądze na walkę z powstaniem w Szkocji. Pierwsze obrady parlamentu król. rozwiązał, ponieważ domagano się rozliczenia nadużyć władcy. Zła sytuacja zmusiła Karola I do ponownego zwołania obrad, na których posłowie dokonali zmian w prawie. Obrady tzw. Długiego Parlamentu trwały 13 lat. Wojna domowa w Anglii toczyła się w latach 1642-1648: > strony konfliktu: monarcha (poparcie arystokracji, duchownych Kościoła anglikańskiego, katolików) i parlament (poparcie...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

gentry, mieszczan i chłopów), > przebieg konfliktu: początkowo przewagę miały królewskie oddziały, układ sił zmieniła reforma wojsk parlamentu przeprowadzona przez Olivera Cromwella - utworzył Armię Nowego Wzoru (zwyciężyła m.in. w 1645 r. pod Naseby), w 1648 r. wojnę wygrały wojska parlamentu, > skutki konfliktu: pozbycie się przez Cromwella części posłów (pomniejszone zgromadzenie określono jako tzw. Parlament Kadłubowy) i oddanie króla pod sąd, egzekucja Karola I (styczeń 1649 r.), ustanowienie republiki w Anglii. Dyktatura Cromwella (1653-1658) i powrót Stuartów na tron Oliver Cromwell po egzekucji Karola I wzmacniał swoją władzę. Angielska armia uderzyła na Irlandię (1 649 r.) i Szkocję (1 650 r.) - oba kraje zostały zajęte. W 1651 r. parlament przyjął Akt Nawigacyjny - towary mogły być sprowadzane do Anglii tylko na statkach angielskich lub tych państw, z których pochodziły produkty. W 1653 r. Cromwell rozwiązał Parlament Kadłubowy i mianował się lordem protektorem. Oliver Cromwell zmarł w 1658 r., a jego syn szybko został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska lorda protektora. W 1660 r. na angielski tron wstąpit Karol II Stuart (syn Karola I) - katolik i zwolennik monarchii absolutnej. W angielskim parlamencie doszło do podziału: > wigowie - przyznawali parlamentowi władzę zwierzchnią i prawo do pozbawienia króla korony, >torysi - zwolennicy władcy, uznający nienaruszalność jego praw do tronu. W latach 1685-1688 w Anglii panował Jakub II (brat Karola II) - został zmuszony do wyjazdu po próbach wprowadzenia absolutyzmu i przywrócenia katolicyzmu. Chwalebna rewolucja i powstanie monarchii parlamentarnej oraz Wielkiej Brytanii Chwalebna rewolucja to określenie na bezkrwawą zmianę władzy w Anglii w 1688 r. Na angielskim tronie zasiedli protestanci Maria II Stuart (córka Jakuba II) i jej mąż Wilhelm III Orański (namiestnik Holandii). W 1689 r. nowy władca podpisał tzw. Deklarację praw - dokumenł zwiększający uprawnienia parlamentu kosztem władzy króla: > regularne obrady parlamentu, > zgoda parlamentu na nowe podatki, wolne wybory do parlamentu, wolność słowa podczas obrad. W Anglii zapanował nowy ustrój - monarchia parlamentarna. W 1707 r. w wyniku zawarcia unii realnej pomiędzy Anglią i Szkocją powstało królestwo Wielkiej Brytanii. W skrócie Rewolucja angielska rozpoczęła się w 1640 r., jej przyczynami były kwestie społeczne, gospodarcze, religijne i polityczne. W Anglii wybuchła wojna domowa (1 642-1648), a król Karol I Stuart został ścięty (1649 r.). Oliver Cromwell został lordem protektorem. Po jego śmierci na tron powrócili Stuartowie. W 1688 r. doszło w Anglii do chwalebnej rewolucji. Nowy władca podpisał tzw. Deklarację praw, co dało początek monarchii parlamentarnej.