Polityka zagraniczna ostatnich Jagiellonów
Jaka była polityka zagraniczna ostatnich Jagiellonów? Koncentrowała się ona na rozwiązaniu konfliktu z zakonem krzyżackim oraz powstrzymaniu ekspansji Moskwy.
W 1511 roku wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego został Albrecht Hohenzollern, który odmówił złożenia hołdu lennego Zygmuntowi I Staremu. Doprowadziło to do ostatniej wojny z zakonem krzyżackim w latach 1519-1521.
Highlight: W 1525 roku podpisano traktat pokojowy, na mocy którego Albrecht Hohenzollern zsekularyzował państwo zakonne w Prusach.
Albrecht Hohenzollern został świeckim księciem w Prusach i lennikiem Królestwa Polskiego. Złożył hołd królowi Zygmuntowi I Staremu, a państwo zakonne nazwano Prusami Książęcymi.
Quote: "Przyczyna: porażki w walkach z Polską i Litwą oraz wpływ nauki Marcina Lutra"
Na kierunku wschodnim, Wielkie Księstwo Moskiewskie rozpoczęło ekspansję na ziemie sąsiadów. W 1514 roku wojska polsko-litewskie odniosły zwycięstwo nad oddziałami moskiewskimi pod Orszą, co powstrzymało ekspansję Moskwy na wschodnie obszary Rzeczypospolitej.
Vocabulary: Dominium Maris Baltici - panowanie nad Morzem Bałtyckim.
W drugiej połowie XVI wieku głównym obszarem rywalizacji Moskwy i Rzeczypospolitej stały się Inflanty. Spór o Inflanty, zwany "wojną północną", dotyczył kontroli nad wybrzeżem Bałtyku i swobodnego dostępu do portów.
Example: Iwan IV Groźny zajął część Inflant, by zdobyć porty i zwiększyć swoją pozycję w regionie.
Największe osiągnięcia dynastii Jagiellonów w polityce zagranicznej to zakończenie konfliktu z zakonem krzyżackim, co zlikwidowało zagrożenie trwające prawie 200 lat, oraz wzmocnienie pozycji Polski i Litwy w regionie Morza Bałtyckiego.