Skutki powstania styczniowego
Powstanie styczniowe, będące ostatnim zrywem niepodległościowym Polaków w XIX wieku, przyniosło tragiczne konsekwencje dla narodu polskiego. Skutki powstania styczniowego były dalekosiężne i objęły niemal wszystkie sfery życia społecznego, politycznego i ekonomicznego.
Highlight: Około 20 tysięcy powstańców zginęło, a 30 tysięcy zostało zesłanych w głąb Rosji na katorgę.
Represje po powstaniu styczniowym były niezwykle surowe. Władze rosyjskie skonfiskowały ponad 3 tysiące majątków należących do powstańców, a na tysiące osób nałożono dodatkowe kontrybucje. Łącznie represjom poddano prawie 250 tysięcy osób.
Vocabulary: Kontrybucja - podatek mający na celu zwrócenie Rosji kosztów związanych z tłumieniem powstania.
Upadek powstania oznaczał koniec epoki romantyzmu na ziemiach polskich. Jednocześnie, paradoksalnie, przyniósł jedyną korzyść w postaci uwłaszczenia chłopów, którzy otrzymali ziemię na własność. To wydarzenie zakończyło epokę feudalizmu na ziemiach polskich i zapoczątkowało okres przemian kapitalistycznych.
Skutki powstania styczniowego w punktach obejmowały również całkowitą unifikację ziem polskich z Imperium Rosyjskim. Królestwo Polskie zostało przemianowane na Kraj Nadwiślański, a jego administracja została podporządkowana Komitetowi Urządzającemu i Komitetowi do spraw Królestwa.
Definition: Kraj Nadwiślański - oficjalna nazwa Królestwa Polskiego po powstaniu styczniowym, podkreślająca jego integrację z Imperium Rosyjskim.
Zabór rosyjski po powstaniu styczniowym charakteryzował się utrzymaniem stanu wojennego (wprowadzonego w 1861 roku) przez kolejne 20 lat. Wprowadzono ścisłą kontrolę nad przemieszczaniem się ludności, wymagając paszportów i zezwoleń na przekraczanie granic. W całym kraju obowiązywała cenzura, a od 1865 roku język rosyjski stał się językiem urzędowym.