Społeczeństwo polskie pod okupacją niemiecką
Polska pod okupacją niemiecką doświadczyła brutalnego terroru i represji. Niemcy stosowali różnorodne środki mające na celu zastraszenie Polaków, w tym masowe egzekucje, aresztowania, deportacje do obozów koncentracyjnych oraz wysiedlenia. Prowadzili także walkę z polską kulturą. Mimo tych okrutnych działań, większość polskiego społeczeństwa nie kolaborowała z niemieckim okupantem, stawiając mu opór.
Highlight: Mimo terroru i represji, większość Polaków odmówiła kolaboracji z niemieckim okupantem.
Tragicznym elementem okupacji niemieckiej była zagłada polskich Żydów. W 1942 roku w Wannsee naziści podjęli decyzję o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej". Niemiecka polityka wobec Żydów polegała na masowych deportacjach do obozów zagłady, przeprowadzaniu licznych egzekucji oraz tworzeniu gett - wydzielonych dzielnic dla ludności żydowskiej.
Vocabulary: Getto - wydzielona i odizolowana dzielnica miasta, w której przymusowo osiedlano Żydów podczas II wojny światowej.
Mimo grożącej kary śmierci za pomaganie Żydom, wiele polskich organizacji i pojedynczych osób działało na rzecz ich ratowania. Przykładem takiej działalności była organizacja Żegota oraz heroiczna postawa Ireny Sendlerowej.
Example: Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna, która w czasie okupacji niemieckiej uratowała z warszawskiego getta około 2500 żydowskich dzieci.
Konflikt polsko-ukraiński stanowił kolejny tragiczny rozdział tego okresu. Na Wołyniu oraz w Galicji Wschodniej w 1943 roku doszło do krwawego konfliktu między Polakami a Ukraińcami, spowodowanego różnicami zdań co do przebiegu granicy państwowej. W wyniku czystek etnicznych przeprowadzonych przez ukraińskich nacjonalistów zginęło około 60 tysięcy Polaków.
Definition: Czystki etniczne - zaplanowane i systematyczne działania mające na celu usunięcie określonej grupy etnicznej z danego terytorium, często przy użyciu przemocy i terroru.