Przedmioty

Przedmioty

Więcej

unia polsko litewska w sredniowieczu

17.05.2022

4672

155

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Unia polsko-litewska
wśredniowieczu
Przyczyny zawarcia unii polsko-litewskiej
Zarówno Polska, jak i Litwa miały powody do zawarcia unii.
Prz
Unia polsko-litewska
wśredniowieczu
Przyczyny zawarcia unii polsko-litewskiej
Zarówno Polska, jak i Litwa miały powody do zawarcia unii.
Prz

Unia polsko-litewska wśredniowieczu Przyczyny zawarcia unii polsko-litewskiej Zarówno Polska, jak i Litwa miały powody do zawarcia unii. Przyczyny unii polsko-litewskiej: • poszukiwanie sojusznika do walki z Krzyżakami – zagrażali obu państwom, • dążenie do chrystianizacji Litwy - jej pogaństwo Krzyżacy wykorzystywali jako pretekst do najazdów; Polska zaś mogła zyskać wizerunkowo, doprowadzając do chrystianizacji ostatniego pogańskiego państwa w Europie, dążenie do zakończenia litewskich najazdów na Mazowsze i konfliktów o ziemie położone na pograniczu obu państw, » włączenie Litwy w krąg kultury łacińskiej – to nie tylko czerpanie z dorobku tej kultury, ale także równy status w relacjach z państwami chrześcijańskimi, • nadzieje na zdobycie majątków na Rusi - interesowało to polskich możnych. W obu państwach istniały także grupy sprzeciwiające się unii: • możni litewscy, którzy obawiali się utraty wpływów, Polacy mieszkający na terenach najeżdżanych przez Litwinów. Dokumenty dotyczące unii Polski i Litwy w średniowieczu W historii unii polsko-litewskiej podpisano kilka dokumentów, które regulowały relacje pomiędzy państwami. W 1385 r. został podpisany układ w Krewie. Jagiełło jako wielki książę litewski zobowiązał się do: • chrztu i chrystianizacji Litwy, • odzyskania ziem utraconych przez Polskę, • uwolnienia przez Litwinów polskich jeńców. Pomiędzy Polską i Litwą została nawiązana unia personalna – mężem Jadwigi Andegaweńskiej (króla Polski) w 1386 r. został wielki książę litewski Jagietto (na chrzcie przyjął imię Władysław). Niedługo później na Litwie wybuchła wojna domowa. Na czele oddziałów walczących przeciwko Jagielle i...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

unii stał Witold (stryjeczny brat Jagiełły). W 1401 r. w Radomiu i Wilnie ustalono, że: • oba państwa pozostaną odrębne, • Witold będzie dożywotnio wielkim księciem litewskim. W 1413 r. w Horodle został podpisany akt unii - było to związane z doprecyzowaniem warunków współpracy obu państw. Postanowienia unii w Horodle: • zachowanie odrębności Polski i Litwy, • po śmierci Jagiełły wybór wspólnego władcy przez przedstawicieli obu państw, • wprowadzenie na Litwie części urzędów funkcjonujących w Polsce, np. starosty, • omawianie wspólnych spraw obu państw na zjazdach Polaków i Litwinów. Nie były to jedyne dokumenty dotyczące unii polsko-litewskiej - kolejne powstały za panowania synów Kazimierza Jagiellończyka i jego wnuka, których panowanie zalicza się do czasów nowożytnych. Skutki unii polsko-litewskiej Związek Polski i Litwy miał znaczące skutki nie tylko dla obu tych państw, ale także całego regionu. Najważniejsze konsekwencje unii polsko-litewskiej: • ekspansja kulturowa i gospodarcza Polski na wschód, chrystianizacja Litwy w obrządku łacińskim za pośrednictwem Polski, • zmiana kierunku polskiej polityki zagranicznej - państwo rozwijało się na wschód, a zrezygnowano z odzyskania Śląska, • wymiana kulturowa pomiędzy Polską i Litwą, zachowanie odrębności państwowej Polski i Litwy w średniowieczu, które w epoce nowożytnej stworzyły już jedno państwo (stało się to po zawarciu unii lubelskiej w 1569 r.).