Nowy układ sił w Europie po I wojnie światowej
Europa po 1 wojnie światowej doświadczyła fundamentalnych zmian w układzie sił politycznych. Upadek wielkich przedwojennych monarchii w Rosji, Niemczech i Austro-Węgrzech doprowadził do powstania nowych państw na mapie kontynentu.
Highlight: Państwa, które pojawiły się na mapie Europy po I wojnie światowej to m.in. Polska, Czechosłowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Królestwo Serbów Chorwatów i Słoweńców oraz Irlandia.
Konferencja w Locarno w 1925 roku była kolejnym ważnym wydarzeniem kształtującym stosunki międzynarodowe w powojennej Europie. Główni uczestnicy - Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Belgia - zawarli tzw. pakt reński, gwarantujący nienaruszalność zachodnich granic Niemiec.
Quote: "Pakt reński był groźny dla Polski i Czechosłowacji, ponieważ nie zawierał podobnych gwarancji dla ich granic z Niemcami."
Sytuacja gospodarcza na świecie po I wojnie światowej charakteryzowała się początkowo szybkim rozwojem, który został gwałtownie przerwany przez Wielki Kryzys Gospodarczy lat 1929-1935.
Definition: Wielki Kryzys Gospodarczy - okres głębokiej recesji ekonomicznej, zapoczątkowany załamaniem na nowojorskiej giełdzie 24 października 1929 roku (tzw. czarny czwartek).
Cechy charakterystyczne Wielkiego Kryzysu obejmowały spadek cen towarów (szczególnie rolniczych), spadek produkcji i inwestycji oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. W odpowiedzi na kryzys, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt wprowadził program reform znany jako New Deal (Nowy Ład), który zakładał aktywne zaangażowanie państwa w gospodarkę w celu zwalczania bezrobocia.
Example: Program New Deal obejmował m.in. inwestycje publiczne w infrastrukturę, regulacje rynku finansowego i reformy systemu zabezpieczeń społecznych.