Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Przyczyny i Skutki Wielkiego Kryzysu Gospodarczego 1929 i 2008

Zobacz

Przyczyny i Skutki Wielkiego Kryzysu Gospodarczego 1929 i 2008

Wielki kryzys gospodarczy 1929-1935 to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych XX wieku, które miało ogromny wpływ na gospodarki na całym świecie. Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego 1929 w punktach obejmowały spekulacje giełdowe, nadprodukcję towarów amerykańskich oraz problemy ekonomiczne państw europejskich po I wojnie światowej. Skutki wielkiego kryzysu gospodarczego były dalekosiężne, prowadząc do masowego bezrobocia, upadku przedsiębiorstw i banków oraz wzrostu popularności skrajnych ideologii. W USA, prezydent Franklin D. Roosevelt wprowadził program reform znany jako New Deal, który pomógł ożywić gospodarkę poprzez interwencjonizm państwowy i programy robót publicznych.

• Kryzys rozpoczął się w USA w 1929 roku i szybko rozprzestrzenił się na cały świat.
• Wprowadzenie programu New Deal w USA pomogło w walce ze skutkami kryzysu.
• Kryzys doprowadził do zmian w polityce gospodarczej wielu krajów, w tym wzrostu interwencjonizmu państwowego.
• Skutki kryzysu były odczuwalne przez wiele lat i przyczyniły się do zmian politycznych i społecznych na całym świecie.

5.12.2022

1989

Wielki kryzys
gospodarczy
Przyczyny wielkiego kryžysu gospodarczego
Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego:
● spekulacje na giełdach - ku

Zobacz

Globalny zasięg wielkiego kryzysu i jego skutki

Wielki kryzys gospodarczy w Polsce 1929-1935 był częścią ogólnoświatowego załamania ekonomicznego, które rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych, ale szybko rozprzestrzeniło się na cały świat. Silne powiązania amerykańskiej gospodarki z europejską spowodowały, że kryzys objął swym zasięgiem nie tylko Europę, ale także Amerykę Łacińską i Daleki Wschód.

Highlight: Skutki kryzysu gospodarczego były odczuwalne na całym świecie, ale ich intensywność różniła się w zależności od kraju i regionu.

W Europie kryzys szczególnie mocno uderzył w Niemcy, które musiały spłacać wysokie odszkodowania wojenne. Niemiecka gospodarka była silnie związana z amerykańskim systemem finansowym poprzez kredyty od USA. Wielka Brytania i Francja również borykały się z trudnościami gospodarczymi, będąc zmuszone do spłacania amerykańskich kredytów zaciągniętych w czasie I wojny światowej.

Example: W krajach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Polska i Czechosłowacja, sytuacja ekonomiczna była szczególnie trudna ze względu na ich mniejszą odporność na wstrząsy gospodarcze.

Interesującym wyjątkiem był Związek Sowiecki, który okazał się odporny na wielki kryzys ze względu na obowiązującą tam gospodarkę planową. Ten system był niezależny od zmian zachodzących na rynkach finansowych.

Władze różnych państw podejmowały rozmaite działania w celu walki z kryzysem gospodarczym, w tym:

  1. Zwalczanie inflacji
  2. Ustanawianie ceł protekcyjnych na towary sprowadzane z zagranicy
  3. Tworzenie monopoli w sektorze państwowym i prywatnym
  4. Skupowanie przez instytucje państwowe słabo sprzedających się towarów
  5. Upaństwowienie przedsiębiorstw (głównie w krajach totalitarnych i autorytarnych)
  6. Tworzenie nowych miejsc pracy w ramach robót publicznych

Vocabulary: Cła protekcyjne - opłaty nakładane na towary importowane w celu ochrony rodzimej produkcji.

Przyczyny i skutki wielkiego kryzysu gospodarczego były ze sobą ściśle powiązane. Do najważniejszych skutków należały:

  1. Wzrost bezrobocia
  2. Zubożenie dużej liczby ludzi
  3. Powiększenie się zadłużenia państw
  4. Upadek wielu przedsiębiorstw i banków
  5. Ograniczenie produkcji przemysłowej
  6. Rozwój interwencjonizmu państwowego
  7. Wzrost popularności skrajnych ideologii (komunizmu i nazizmu)

Highlight: Wielki kryzys 1929 skutki miały długotrwały wpływ na światową gospodarkę i politykę, przyczyniając się do zmian w podejściu do zarządzania ekonomią i roli państwa w gospodarce.

Warto zauważyć, że państwa uprzemysłowione najszybciej wyszły z kryzysu, podczas gdy krajom mniej rozwiniętym zajęło to więcej czasu. Doświadczenia z wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku miały ogromny wpływ na kształtowanie się polityki gospodarczej w kolejnych dekadach i wpłynęły na sposób radzenia sobie z późniejszymi kryzysami, takimi jak wielki kryzys 2008.

Wielki kryzys
gospodarczy
Przyczyny wielkiego kryžysu gospodarczego
Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego:
● spekulacje na giełdach - ku

Zobacz

New Deal i walka z kryzysem w USA

Prezydent Franklin Delano Roosevelt wprowadził plan reform znany jako New Deal, co w tłumaczeniu oznacza "nowy ład". Ten kompleksowy program miał na celu ożywienie amerykańskiej gospodarki i złagodzenie skutków wielkiego kryzysu.

Definition: New Deal to seria programów, reform finansowych i robót publicznych wdrożonych w Stanach Zjednoczonych w latach 1933-1939 w odpowiedzi na Wielki Kryzys.

Główne założenia New Deal obejmowały:

  1. Zakaz wywozu złota poza USA
  2. Obniżenie wartości dolara
  3. Zaprzestanie wymiany dolara na złoto
  4. Kontrolowanie giełdy i banków przez państwo
  5. Stworzenie monopoli państwowych
  6. Uruchomienie szerokiego programu robót publicznych
  7. Udzielanie wsparcia finansowego rolnictwu
  8. Ustanowienie zasiłków dla bezrobotnych
  9. Określenie płacy minimalnej
  10. Wprowadzenie ubezpieczeń i emerytur

Highlight: New Deal na czym polegał - program ten był kompleksowym podejściem do reformy gospodarczej, łączącym interwencję państwową z pomocą społeczną i regulacjami finansowymi.

Działania związane z New Deal trwały do końca lat 30. XX wieku. Dzięki nim amerykańska gospodarka zaczęła się ponownie rozwijać. Kto opracował ekonomiczne założenia Nowego Ładu? Głównym architektem był prezydent Roosevelt, ale opierał się on na teoriach ekonomicznych Johna Maynarda Keynesa.

Quote: "Jedyną rzeczą, której musimy się obawiać, jest sam strach" - Franklin D. Roosevelt, inauguracyjne przemówienie prezydenckie, 1933 rok.

New Deal Roosevelt był przełomowym programem, który nie tylko pomógł Stanom Zjednoczonym wyjść z kryzysu, ale także zmienił podejście do roli państwa w gospodarce. Wprowadził on koncepcję aktywnej interwencji rządu w celu stabilizacji ekonomii i zapewnienia ochrony socjalnej obywatelom.

Wielki kryzys
gospodarczy
Przyczyny wielkiego kryžysu gospodarczego
Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego:
● spekulacje na giełdach - ku

Zobacz

Przyczyny i początek wielkiego kryzysu gospodarczego

Wielki kryzys gospodarczy, który rozpoczął się w 1929 roku, miał swoje korzenie w szeregu czynników ekonomicznych i społecznych. Jedną z głównych przyczyn były spekulacje na giełdach, gdzie inwestorzy kupowali akcje po zaniżonych cenach, licząc na szybki zysk. To działanie zaburzało realną wartość papierów wartościowych i tworzyło niestabilną sytuację na rynku finansowym.

Kolejnym istotnym czynnikiem była nadprodukcja towarów amerykańskich. Produkcja w Stanach Zjednoczonych znacznie przewyższała zapotrzebowanie rynku, co z czasem doprowadziło do konieczności ograniczenia produkcji i w konsekwencji do problemów ekonomicznych.

Highlight: Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego 1929 w punktach obejmowały również problemy ekonomiczne wielu państw europejskich wywołane I wojną światową oraz zadłużenie finansowe niektórych krajów europejskich (np. Niemiec) wobec USA.

Kryzys oficjalnie rozpoczął się 24 października 1929 roku, znanym jako "czarny czwartek", kiedy na giełdzie w Nowym Jorku na Wall Street doszło do nagłego spadku wartości akcji. To wydarzenie wywołało panikę wśród inwestorów, którzy masowo próbowali sprzedawać swoje akcje, często kupione za kredyt.

Example: Sytuacja na giełdzie nowojorskiej doprowadziła do bankructwa wielu banków, z których spanikowani ludzie wypłacali swoje oszczędności. Przedsiębiorstwa produkcyjne uzależnione od kredytów bankowych lub kapitału giełdowego również upadały, co spowodowało spadek produkcji przemysłowej i znaczny wzrost bezrobocia w kraju.

W rolnictwie doszło do dużego spadku cen produktów rolnych, co doprowadziło do bankructwa wielu farm. Skutki wielkiego kryzysu gospodarczego były odczuwalne w każdym sektorze amerykańskiej gospodarki.

Vocabulary: Interwencjonizm państwowy - polityka gospodarcza polegająca na aktywnym udziale państwa w kształtowaniu procesów ekonomicznych.

W 1933 roku wybory prezydenckie w USA wygrał Franklin Delano Roosevelt, który rozpoczął skuteczną walkę ze skutkami kryzysu. Jego działania opierały się głównie na poglądach brytyjskiego ekonomisty Johna Keynesa, który stworzył podstawy interwencjonizmu państwowego.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Przyczyny i Skutki Wielkiego Kryzysu Gospodarczego 1929 i 2008

Wielki kryzys gospodarczy 1929-1935 to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych XX wieku, które miało ogromny wpływ na gospodarki na całym świecie. Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego 1929 w punktach obejmowały spekulacje giełdowe, nadprodukcję towarów amerykańskich oraz problemy ekonomiczne państw europejskich po I wojnie światowej. Skutki wielkiego kryzysu gospodarczego były dalekosiężne, prowadząc do masowego bezrobocia, upadku przedsiębiorstw i banków oraz wzrostu popularności skrajnych ideologii. W USA, prezydent Franklin D. Roosevelt wprowadził program reform znany jako New Deal, który pomógł ożywić gospodarkę poprzez interwencjonizm państwowy i programy robót publicznych.

• Kryzys rozpoczął się w USA w 1929 roku i szybko rozprzestrzenił się na cały świat.
• Wprowadzenie programu New Deal w USA pomogło w walce ze skutkami kryzysu.
• Kryzys doprowadził do zmian w polityce gospodarczej wielu krajów, w tym wzrostu interwencjonizmu państwowego.
• Skutki kryzysu były odczuwalne przez wiele lat i przyczyniły się do zmian politycznych i społecznych na całym świecie.

5.12.2022

1989

 

2/3

 

Historia

95

Wielki kryzys
gospodarczy
Przyczyny wielkiego kryžysu gospodarczego
Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego:
● spekulacje na giełdach - ku

Globalny zasięg wielkiego kryzysu i jego skutki

Wielki kryzys gospodarczy w Polsce 1929-1935 był częścią ogólnoświatowego załamania ekonomicznego, które rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych, ale szybko rozprzestrzeniło się na cały świat. Silne powiązania amerykańskiej gospodarki z europejską spowodowały, że kryzys objął swym zasięgiem nie tylko Europę, ale także Amerykę Łacińską i Daleki Wschód.

Highlight: Skutki kryzysu gospodarczego były odczuwalne na całym świecie, ale ich intensywność różniła się w zależności od kraju i regionu.

W Europie kryzys szczególnie mocno uderzył w Niemcy, które musiały spłacać wysokie odszkodowania wojenne. Niemiecka gospodarka była silnie związana z amerykańskim systemem finansowym poprzez kredyty od USA. Wielka Brytania i Francja również borykały się z trudnościami gospodarczymi, będąc zmuszone do spłacania amerykańskich kredytów zaciągniętych w czasie I wojny światowej.

Example: W krajach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Polska i Czechosłowacja, sytuacja ekonomiczna była szczególnie trudna ze względu na ich mniejszą odporność na wstrząsy gospodarcze.

Interesującym wyjątkiem był Związek Sowiecki, który okazał się odporny na wielki kryzys ze względu na obowiązującą tam gospodarkę planową. Ten system był niezależny od zmian zachodzących na rynkach finansowych.

Władze różnych państw podejmowały rozmaite działania w celu walki z kryzysem gospodarczym, w tym:

  1. Zwalczanie inflacji
  2. Ustanawianie ceł protekcyjnych na towary sprowadzane z zagranicy
  3. Tworzenie monopoli w sektorze państwowym i prywatnym
  4. Skupowanie przez instytucje państwowe słabo sprzedających się towarów
  5. Upaństwowienie przedsiębiorstw (głównie w krajach totalitarnych i autorytarnych)
  6. Tworzenie nowych miejsc pracy w ramach robót publicznych

Vocabulary: Cła protekcyjne - opłaty nakładane na towary importowane w celu ochrony rodzimej produkcji.

Przyczyny i skutki wielkiego kryzysu gospodarczego były ze sobą ściśle powiązane. Do najważniejszych skutków należały:

  1. Wzrost bezrobocia
  2. Zubożenie dużej liczby ludzi
  3. Powiększenie się zadłużenia państw
  4. Upadek wielu przedsiębiorstw i banków
  5. Ograniczenie produkcji przemysłowej
  6. Rozwój interwencjonizmu państwowego
  7. Wzrost popularności skrajnych ideologii (komunizmu i nazizmu)

Highlight: Wielki kryzys 1929 skutki miały długotrwały wpływ na światową gospodarkę i politykę, przyczyniając się do zmian w podejściu do zarządzania ekonomią i roli państwa w gospodarce.

Warto zauważyć, że państwa uprzemysłowione najszybciej wyszły z kryzysu, podczas gdy krajom mniej rozwiniętym zajęło to więcej czasu. Doświadczenia z wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku miały ogromny wpływ na kształtowanie się polityki gospodarczej w kolejnych dekadach i wpłynęły na sposób radzenia sobie z późniejszymi kryzysami, takimi jak wielki kryzys 2008.

Wielki kryzys
gospodarczy
Przyczyny wielkiego kryžysu gospodarczego
Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego:
● spekulacje na giełdach - ku

New Deal i walka z kryzysem w USA

Prezydent Franklin Delano Roosevelt wprowadził plan reform znany jako New Deal, co w tłumaczeniu oznacza "nowy ład". Ten kompleksowy program miał na celu ożywienie amerykańskiej gospodarki i złagodzenie skutków wielkiego kryzysu.

Definition: New Deal to seria programów, reform finansowych i robót publicznych wdrożonych w Stanach Zjednoczonych w latach 1933-1939 w odpowiedzi na Wielki Kryzys.

Główne założenia New Deal obejmowały:

  1. Zakaz wywozu złota poza USA
  2. Obniżenie wartości dolara
  3. Zaprzestanie wymiany dolara na złoto
  4. Kontrolowanie giełdy i banków przez państwo
  5. Stworzenie monopoli państwowych
  6. Uruchomienie szerokiego programu robót publicznych
  7. Udzielanie wsparcia finansowego rolnictwu
  8. Ustanowienie zasiłków dla bezrobotnych
  9. Określenie płacy minimalnej
  10. Wprowadzenie ubezpieczeń i emerytur

Highlight: New Deal na czym polegał - program ten był kompleksowym podejściem do reformy gospodarczej, łączącym interwencję państwową z pomocą społeczną i regulacjami finansowymi.

Działania związane z New Deal trwały do końca lat 30. XX wieku. Dzięki nim amerykańska gospodarka zaczęła się ponownie rozwijać. Kto opracował ekonomiczne założenia Nowego Ładu? Głównym architektem był prezydent Roosevelt, ale opierał się on na teoriach ekonomicznych Johna Maynarda Keynesa.

Quote: "Jedyną rzeczą, której musimy się obawiać, jest sam strach" - Franklin D. Roosevelt, inauguracyjne przemówienie prezydenckie, 1933 rok.

New Deal Roosevelt był przełomowym programem, który nie tylko pomógł Stanom Zjednoczonym wyjść z kryzysu, ale także zmienił podejście do roli państwa w gospodarce. Wprowadził on koncepcję aktywnej interwencji rządu w celu stabilizacji ekonomii i zapewnienia ochrony socjalnej obywatelom.

Wielki kryzys
gospodarczy
Przyczyny wielkiego kryžysu gospodarczego
Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego:
● spekulacje na giełdach - ku

Przyczyny i początek wielkiego kryzysu gospodarczego

Wielki kryzys gospodarczy, który rozpoczął się w 1929 roku, miał swoje korzenie w szeregu czynników ekonomicznych i społecznych. Jedną z głównych przyczyn były spekulacje na giełdach, gdzie inwestorzy kupowali akcje po zaniżonych cenach, licząc na szybki zysk. To działanie zaburzało realną wartość papierów wartościowych i tworzyło niestabilną sytuację na rynku finansowym.

Kolejnym istotnym czynnikiem była nadprodukcja towarów amerykańskich. Produkcja w Stanach Zjednoczonych znacznie przewyższała zapotrzebowanie rynku, co z czasem doprowadziło do konieczności ograniczenia produkcji i w konsekwencji do problemów ekonomicznych.

Highlight: Przyczyny wielkiego kryzysu gospodarczego 1929 w punktach obejmowały również problemy ekonomiczne wielu państw europejskich wywołane I wojną światową oraz zadłużenie finansowe niektórych krajów europejskich (np. Niemiec) wobec USA.

Kryzys oficjalnie rozpoczął się 24 października 1929 roku, znanym jako "czarny czwartek", kiedy na giełdzie w Nowym Jorku na Wall Street doszło do nagłego spadku wartości akcji. To wydarzenie wywołało panikę wśród inwestorów, którzy masowo próbowali sprzedawać swoje akcje, często kupione za kredyt.

Example: Sytuacja na giełdzie nowojorskiej doprowadziła do bankructwa wielu banków, z których spanikowani ludzie wypłacali swoje oszczędności. Przedsiębiorstwa produkcyjne uzależnione od kredytów bankowych lub kapitału giełdowego również upadały, co spowodowało spadek produkcji przemysłowej i znaczny wzrost bezrobocia w kraju.

W rolnictwie doszło do dużego spadku cen produktów rolnych, co doprowadziło do bankructwa wielu farm. Skutki wielkiego kryzysu gospodarczego były odczuwalne w każdym sektorze amerykańskiej gospodarki.

Vocabulary: Interwencjonizm państwowy - polityka gospodarcza polegająca na aktywnym udziale państwa w kształtowaniu procesów ekonomicznych.

W 1933 roku wybory prezydenckie w USA wygrał Franklin Delano Roosevelt, który rozpoczął skuteczną walkę ze skutkami kryzysu. Jego działania opierały się głównie na poglądach brytyjskiego ekonomisty Johna Keynesa, który stworzył podstawy interwencjonizmu państwowego.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.