Narodziny faszyzmu
20 lecie międzywojenne (powtórzenie) to okres, w którym narodziły się i rozwinęły ruchy totalitarne, w tym faszyzm we Włoszech i nazizm w Niemczech.
We Włoszech, niezadowolenie z rezultatów konferencji pokojowej doprowadziło do wzrostu popularności faszystów pod przywództwem Benito Mussoliniego. W 1922 roku faszyści przejęli władzę w wyniku tzw. marszu na Rzym.
Vocabulary: "Czarne koszule" - nazwa zbrojnych oddziałów faszystów włoskich, nawiązująca do koloru ich mundurów.
W Niemczech, kryzys polityczny i gospodarczy po przegranej wojnie stworzył podatny grunt dla radykalnych ideologii. Adolf Hitler i jego Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza (NSDAP) zdobyli popularność, obiecując przywrócenie Niemcom dawnej potęgi.
Kluczowe wydarzenia w rozwoju nazizmu w Niemczech:
- 1933 - Hitler zostaje kanclerzem Niemiec
- 1933 - Pożar Reichstagu, wykorzystany przez nazistów do wzmocnienia swojej władzy
- 1935 - Wprowadzenie ustaw norymberskich, pozbawiających Żydów praw obywatelskich
- 1938 - "Noc kryształowa", zorganizowany pogrom ludności żydowskiej
Example: Naziści stworzyli szereg organizacji wspierających ich reżim, takich jak SA (Oddziały Szturmowe) i SS (Sztafety Ochronne), które pełniły funkcje policji partyjnej i terroryzowały przeciwników politycznych.
Kultura i zmiany społeczne w okresie międzywojennym wikipedia podkreśla, że nazistowski aparat propagandowy, kierowany przez Josefa Goebbelsa, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej i umacnianiu władzy Hitlera.