Królestwo Polskie i jego organizacja w XIX wieku
Ziemie polskie XIX wiek podziały ukształtowały się w wyniku decyzji kongresu wiedeńskiego w 1815 roku. Najważniejszym obszarem stało się Królestwo Polskie unia personalna z Rosją, utworzone z większości terenów Księstwa Warszawskiego z inicjatywy cara Aleksandra I. Królestwo, zwane także Kongresowym lub Kongresówką, otrzymało konstytucję, która ustanawiała monarchię konstytucyjną.
System władzy w Królestwie opierał się na trzech filarach: wykonawczym, ustawodawczym i sądowniczym. Car jako król Polski zarządzał administracją, polityką zagraniczną i armią. Sejm, złożony z króla, senatu i izby poselskiej, stanowił prawo i decydował o podatkach. Sądownictwo pozostawało niezależne, z Trybunałem Najwyższym na czele.
Definicja: Unia personalna z Rosją oznaczała, że car rosyjski był jednocześnie królem Polski, zachowując odrębność instytucjonalną obu państw.
Konstytucja Królestwa Polskiego, choć ograniczała prawa wyborcze cenzusem majątkowym, należała do najbardziej liberalnych w ówczesnej Europie. Gwarantowała wolność wyznania, swobodę druku i równość wobec prawa dla chrześcijan. Realną władzę w kraju sprawował wielki książę Konstanty Romanow, mimo że oficjalnym namiestnikiem był generał Józef Zajączek.