Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Zimna wojna i wyścig zbrojeń.

15.01.2023

4493

170

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Zimna wojna i wyścig zbrojeń.
Zimna wojna- konflikt między USA i ZSRS polegający na dążeniu do zdobycia jak najszerszych
stref wpływów na św

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Zimna wojna i wyścig zbrojeń.
Zimna wojna- konflikt między USA i ZSRS polegający na dążeniu do zdobycia jak najszerszych
stref wpływów na św

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Zimna wojna i wyścig zbrojeń. Zimna wojna- konflikt między USA i ZSRS polegający na dążeniu do zdobycia jak najszerszych stref wpływów na świecie i prowadzeniu zbrojeń przez te państwa. 1. Rywalizacja Wschód-Zachód Na przełomie lat 50 i 60 rywalizacja między USA a ZSRS zaostrzała się. Za prezydentury generała Dwighta Eisenhowera USA wzmogły politykę antykomunistyczną. USA: zwiększyły wydatki na uzbrojenia, - nasiliły działalność CIA (amerykańskiej Centralnej Agencji wywiadowczej), wspierały państwa opierające się wpływom ZSRS. ZSRS: - Przywódca Nikita Chruszczow prowokował zachód, ponieważ liczył, że obawiające się wybuchu wojny jądrowej państwa uniemożliwią prowadzenie stanowczej polityki w stosunku do Moskwy. propaganda sowiecka przedstawiała ZSRS jako tych, którzy dążą do pokoju, a USA i ich sojuszników, jako tych, którzy im zagrażają. - W 1961 r. Prezydentem USA został John Fitzgerald Kennedy, uważany przez Chruszczowa za niedoświadczonego, i słabego polityka, niezdolnego do poświęcenia. 2. Kryzys kubański- 1962 r. A. W 1959 r. władzę na Kubie przejął Fidel Castro - po przejęciu władzy zaczął on wprowadzać system wzorowany na ZSRS. B. W 1962 r. na Kubie zostały zainstalowane sowieckie wyrzutnie rakiet z głowicami jądrowymi. C. W październiku 1962 r. Prezydent USA John Fitzgerald Kennedy ogłosił blokadę morską, i zagroził ZSRS wojną. 4 października 1957 r.- ZSRS wystrzeliło Sputnika, pierwszą sztuczną satelitę Ziemi, rozpoczynając wyścig kosmiczny. D. Przywódca ZSRS Nikita Chruszczow podjął decyzje o wycofaniu sowieckich okrętów płynących na Kubę, oraz zamontowanych wcześniej rakiet. 3. Wojna...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

Wietnamska- 1955-1975 r. . Wietnam północny (komuniści): • Komuniści dążyli do zjednoczenia kraju, więc zaczęli oni wspierać komunistyczna partyzantkę nazywaną Vietcong. Wietnam południowy: • W tej sytuacji zwrócił się o pomoc do USA, a prezydent w obawie przed zajęciem władzy przez komunistów w całej Azji Południowo-Wschodniej, wysłał tam wojska amerykańskie. Mimo przewagi militarnej Amerykanie nie byli w stanie pokonać sił komunistycznych. Nasiliły się protesty organizowanie przez min. studentów, odmawiających służby wojskowej. • Ostatecznie Amerykanie opuścili Wietnam Południowy w 1973 r. ale władze stanu zjednoczonych obiecały udzielenia pomocy w razie naruszenia jego granic. • W styczniu 1975 r. gdy armia Wietnamu północnego zaatakowała Wietnam południowy Amerykanie nie interweniowali i komuniści zagarnęli cały kraj. - Skutek: osłabienie stanów Zjednoczonych na pozycji międzynarodowej. 4. Rządy Breżniewa W wyniku odsunięcia od władzy Chruszczowa, nowym przywódcą ZSRS został w 1964 r. Leonid Breżniew. W latach 70. XX w. nastąpiło odprężenie w stosunkach między Zachodem i ZSRS: • RFN uznała w 1970 r. Polską granice zachodnią, . • Zawarto wiele porozumień rozbrojeniowych zakazujących min. posiadania oraz produkowania broni chemicznej i biologicznej, • nawiązano współpracę w badaniach kosmosu. 5. Praska Wiosna 1968 r. Na początku 1968 r. sekretarzem komunistycznej partii Czechosłowacji został Aleksander Dubček, podjął on próbę wprowadzenia reform w komunistycznej Czechosłowacji. odsunięto od władzy stalinistów i zapowiedziano ukaranie ich za popełnione zbrodnie, • została zniesiona cenzura, • wolna prasa coraz cześciej krytykowała komunizm. Jednak wówczas przeciwko Czechosłowacji wystąpiły pozostałe państwa układu warszawskiego: Wojska ZSRS, Bułgarii, Polski i Węgier w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. wkroczyły na terytorium Czechosłowacji pod pretekstem obrony socjalizmu. Wojska układu warszawskiego przy protestach ludności zajęły cały kraj. Nowe władze zrezygnowały z przemian gospodarczych i politycznych.