Powstanie i rozwój Związku Radzieckiego
30 grudnia 1922 roku w Moskwie utworzono Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), w skład którego weszły m.in. Rosja, Ukraina i Białoruś. ZSRR stał się imperium komunistycznym, które dążyło do odzyskania ziem utraconych po upadku carskiej Rosji.
Highlight: Granice ZSRR otoczono zasiekami z drutu kolczastego i pasami zaoranej ziemi, aby uniemożliwić ucieczkę i przekazanie informacji o zbrodniczym charakterze reżimu komunistycznego.
W okresie wojny domowej w Rosji wprowadzono tzw. komunizm wojenny, który polegał na upaństwowieniu większości sektorów gospodarki i podporządkowaniu ich potrzebom wojny. Narzucono obowiązkowe dostawy żywności ze wsi do miast. Największym wystąpieniem przeciw bolszewikom był bunt marynarzy w twierdzy Kronsztad.
Vocabulary: Bolszewicy to radykalne skrzydło Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, które przejęło władzę w wyniku rewolucji październikowej 1917 roku.
W 1921 roku wprowadzono Nową Politykę Ekonomiczną (NEP), która zakładała:
- Zniesienie przymusowych dostaw żywności
- Możliwość handlu nadwyżkami jedzenia
- Przywrócenie drobnego prywatnego przemysłu oraz usług
NEP zakończono w 1928 roku, rozpoczynając okres kolektywizacji rolnictwa i industrializacji kraju.
Definition: Kolektywizacja rolnictwa polegała na łączeniu małych, indywidualnych gospodarstw w duże gospodarstwa spółdzielcze (kołchozy) lub państwowe (sowchozy).
Po śmierci Lenina w 1924 roku, władzę w ZSRR przejął Józef Stalin. Na straży jego wpływów stała tajna policja polityczna NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych).
Example: Terror sowiecki obejmował mordowanie duchownych, monarchistów, ziemian, burżuazji oraz zwolenników innych nurtów lewicowych, a także buntujących się chłopów i robotników.
Ważnym elementem systemu represji w ZSRR były łagry - sowieckie obozy koncentracyjne zarządzane przez GUŁag (Główny Zarząd Obozów).
Quote: "Wielka czystka Stalina miała miejsce w latach 1936-1938 i była okresem masowych represji i czystek w partii komunistycznej oraz Armii Czerwonej."
W polityce międzynarodowej ZSRR dążył do rozprzestrzeniania idei komunistycznych. W 1919 roku powołano Międzynarodówkę Komunistyczną (Komintern). W latach 30. XX wieku popierano tworzenie frontów ludowych - koalicji socjaldemokratów i komunistów skierowanych przeciw faszystom.
23 sierpnia 1939 roku ZSRR podpisał z nazistowskimi Niemcami pakt Ribbentrop-Mołotow, który doprowadził do wspólnego ataku na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.
W ZSRR funkcjonowały organizacje młodzieżowe: pionierzy dla dzieci i Komsomoł dla młodzieży, które miały na celu indoktrynację młodego pokolenia w duchu komunistycznym.