Kampania wrześniowa 1939 roku była kluczowym momentem w historii Polski i początkiem II wojny światowej.
Przygotowania Polski do wojny z Niemcami 1939 były niewystarczające w porównaniu z siłami niemieckimi. Polska armia, mimo bohaterskiej postawy żołnierzy, nie była w stanie skutecznie przeciwstawić się przewadze technologicznej i liczebnej wojsk niemieckich. Polski plan obronny zakładał utrzymanie głównych pozycji do czasu interwencji sojuszników zachodnich, która niestety nie nastąpiła. Wojsko Polskie dysponowało przestarzałym sprzętem, niewielką liczbą czołgów i samolotów, co znacząco wpłynęło na przebieg walk.
Strategia blitzkrieg III Rzeszy Polska okazała się niezwykle skuteczna. Niemcy zastosowali taktykę wojny błyskawicznej, wykorzystując skoordynowane działania wojsk pancernych, lotnictwa i piechoty zmotoryzowanej. 1 września 1939 roku o świcie rozpoczął się atak na Westerplatte wrzesień 1939, który stał się symbolem polskiego oporu. Niemieckie wojska zaatakowały Polskę z trzech kierunków: z północy (Prusy Wschodnie), zachodu i południa. Przewaga technologiczna niemieckiej armii, w tym nowoczesne czołgi i samoloty, pozwoliła na szybkie przełamanie polskiej obrony. Sytuację dodatkowo skomplikowała agresja sowiecka 17 września, która przypieczętowała los kampanii wrześniowej. Mimo heroicznej walki polskich żołnierzy i ludności cywilnej, po około miesiącu walk Polska została pokonana i podzielona między III Rzeszę a Związek Radziecki.
Skutki kampanii wrześniowej były tragiczne dla Polski - kraj utracił niepodległość, rozpoczęła się brutalna okupacja, a miliony Polaków doświadczyły terroru, przesiedleń i eksterminacji. Jednocześnie polski opór pokazał światu determinację narodu w walce o wolność i stał się początkiem polskiego udziału w II wojnie światowej, który kontynuowany był przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i struktury Polskiego Państwa Podziemnego.