Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Przygotowania Polski do wojny z Niemcami w 1939 roku: Atak na Westerplatte i strategia blitzkrieg III Rzeszy

Zobacz

Przygotowania Polski do wojny z Niemcami w 1939 roku: Atak na Westerplatte i strategia blitzkrieg III Rzeszy
user profile picture

Weronika!

@weronikabiernat_cffp

·

33 Obserwujących

Obserwuj

Najlepszy uczeń w klasie

Kampania wrześniowa 1939 roku była kluczowym momentem w historii Polski i początkiem II wojny światowej.

Przygotowania Polski do wojny z Niemcami 1939 były niewystarczające w porównaniu z siłami niemieckimi. Polska armia, mimo bohaterskiej postawy żołnierzy, nie była w stanie skutecznie przeciwstawić się przewadze technologicznej i liczebnej wojsk niemieckich. Polski plan obronny zakładał utrzymanie głównych pozycji do czasu interwencji sojuszników zachodnich, która niestety nie nastąpiła. Wojsko Polskie dysponowało przestarzałym sprzętem, niewielką liczbą czołgów i samolotów, co znacząco wpłynęło na przebieg walk.

Strategia blitzkrieg III Rzeszy Polska okazała się niezwykle skuteczna. Niemcy zastosowali taktykę wojny błyskawicznej, wykorzystując skoordynowane działania wojsk pancernych, lotnictwa i piechoty zmotoryzowanej. 1 września 1939 roku o świcie rozpoczął się atak na Westerplatte wrzesień 1939, który stał się symbolem polskiego oporu. Niemieckie wojska zaatakowały Polskę z trzech kierunków: z północy (Prusy Wschodnie), zachodu i południa. Przewaga technologiczna niemieckiej armii, w tym nowoczesne czołgi i samoloty, pozwoliła na szybkie przełamanie polskiej obrony. Sytuację dodatkowo skomplikowała agresja sowiecka 17 września, która przypieczętowała los kampanii wrześniowej. Mimo heroicznej walki polskich żołnierzy i ludności cywilnej, po około miesiącu walk Polska została pokonana i podzielona między III Rzeszę a Związek Radziecki.

Skutki kampanii wrześniowej były tragiczne dla Polski - kraj utracił niepodległość, rozpoczęła się brutalna okupacja, a miliony Polaków doświadczyły terroru, przesiedleń i eksterminacji. Jednocześnie polski opór pokazał światu determinację narodu w walce o wolność i stał się początkiem polskiego udziału w II wojnie światowej, który kontynuowany był przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

28.04.2023

6492

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Przygotowania do wojny i atak Niemiec na Polskę w 1939 roku

Przygotowania Polski do wojny z Niemcami 1939 rozpoczęły się w marcu 1939 roku, gdy opracowano Plan Operacyjny "Zachód". Zakładał on obronę całej granicy z Niemcami przy wsparciu sojuszników - Francji i Wielkiej Brytanii. Mimo militarnych przeciwwskazań, zdecydowano się bronić linii granicznej o długości 1987 km, co znacząco osłabiło potencjał obronny Polski. Plan przewidywał stopniowe wycofywanie się za linię rzek Narew-Bug-Wisła-San w przypadku niepowodzenia obrony przygranicznej.

Strategia blitzkrieg III Rzeszy Polska opierała się na błyskawicznych uderzeniach jednostek pancernych wspieranych przez lotnictwo. Niemcy skoncentrowali większość swoich sił na granicy z Polską, w tym wszystkie jednostki pancerne i zmotoryzowane oraz połowę lotnictwa. Plan "Fall Weiss" zakładał rozbicie sił polskich w ciągu kilkunastu dni na zachód od Wisły.

Definicja: Blitzkrieg (wojna błyskawiczna) - niemiecka doktryna wojenna zakładająca szybkie zwycięstwo dzięki skoordynowanym atakom wojsk pancernych, lotnictwa i piechoty zmotoryzowanej.

Atak na Westerplatte wrzesień 1939 rozpoczął się o 4:45 ostrzałem z pancernika Schleswig-Holstein. Mimo przewidywań, że placówka wytrzyma tylko kilka godzin, załoga pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego broniła się przez siedem dni. Heroiczna obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu.

Przykład: Prowokacja gliwicka - 31 sierpnia 1939 Niemcy przeprowadzili upozorowany atak na radiostację w Gliwicach, który posłużył jako pretekst do rozpoczęcia wojny. Na miejscu pozostawiono ciała więźniów obozów koncentracyjnych przebrane w polskie mundury.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Bitwy graniczne i początek kampanii wrześniowej

Pierwsze dni września 1939 roku przyniosły intensywne walki na całej długości granicy polsko-niemieckiej. Bitwa pod Mławą, jedna z pierwszych konfrontacji wojny obronnej Polski, zakończyła się rozbiciem polskiej Armii "Modlin" przez niemiecką 3 Armię. Szczególnie zacięte walki toczyły się w rejonie Borów Tucholskich, gdzie Niemcy rozbili Armię "Pomorze".

Armia "Łódź" pod dowództwem generała Juliusza Rómmla przyjęła na siebie główne uderzenie niemieckie. W bitwie pod Mokrą polskie oddziały stawiły zacięty opór, ale zostały zmuszone do odwrotu. Na południu kraju niemieckie natarcie doprowadziło do przełamania polskiej obrony pod Pszczyną.

Highlight: Krwawa Niedziela w Bydgoszczy (3-4 września 1939) - w odwecie za zabicie około 300 niemieckich dywersantów, po zajęciu miasta Niemcy zamordowali około 1500 Polaków.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Agresja sowiecka i upadek Polski

17 września 1939 roku Armia Czerwona zaatakowała Polskę od wschodu, realizując tajne porozumienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Atak nastąpił o godzinie 3:00 nad ranem i był całkowitym zaskoczeniem dla polskiego dowództwa. ZSRR usprawiedliwiał swoją agresję twierdzeniem, że państwo polskie przestało istnieć.

Cytat: "Państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć" - fragment noty sowieckiej wręczonej polskiemu ambasadorowi 17 września 1939.

Walki z Armią Czerwoną były szczególnie zacięte w rejonie Szacka i Wytycznego. Bohaterską postawą wyróżniła się załoga Rejonu Umocnionego "Sarny", która walczyła do ostatniego naboju. Ostatnie walki kampanii wrześniowej toczyła Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" pod dowództwem generała Kleeberga, która skapitulowała 6 października 1939 roku.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Kampania francuska i bitwa o Anglię

Kampania francuska rozpoczęła się 10 maja 1940 roku realizacją planu "Fall Gelb". Niemcy zastosowali innowacyjną strategię ataku przez Ardeny, obszar uznawany przez aliantów za nieprzejezdny dla czołgów. Błyskawiczne natarcie przez Belgię i Holandię doprowadziło do okrążenia znacznych sił alianckich.

Definicja: Fall Gelb (Plan Żółty) - niemiecki plan błyskawicznego pokonania Francji poprzez manewr oskrzydlający przez Ardeny, opracowany przez generała Ericha von Mansteina.

Bitwa o Anglię (10 lipca - 31 października 1940) była pierwszą kampanią prowadzoną wyłącznie w powietrzu. RAF, dysponując zaledwie 800 myśliwcami przeciwko 2500 niemieckim samolotom, zdołał obronić brytyjskie niebo dzięki doskonałej organizacji obrony przeciwlotniczej i determinacji pilotów. Przełomowym momentem była skuteczna obrona Londynu 15 września 1940 roku.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Ofensywa na Moskwę i Bitwa pod Stalingradem

Jesienią 1941 roku niemieckie wojska rozpoczęły decydującą ofensywę na Moskwę w ramach strategii blitzkrieg III Rzeszy. Warunki klimatyczne okazały się kluczowym czynnikiem - deszczowa jesień sprawiła, że drogi stały się nieprzejezdne dla czołgów i pojazdów, a mroźna zima z temperaturami sięgającymi -40°C zastała niemiecką armię kompletnie nieprzygotowaną.

Definicja: Blitzkrieg (wojna błyskawiczna) - niemiecka doktryna wojenna zakładająca szybkie pokonanie przeciwnika poprzez skoncentrowane uderzenia wojsk pancernych wspieranych przez lotnictwo.

W listopadzie 1941 roku Niemcy skoncentrowali swoje siły pancerne i ruszyli na stolicę ZSRR. Jednak 6 grudnia 1941 roku rozpoczął się potężny kontratak Armii Czerwonej pod dowództwem generała Gieorgija Żukowa. Przegrana pod Moskwą stanowiła pierwszą znaczącą porażkę wojsk niemieckich w działaniach lądowych II wojny światowej.

Kolejnym przełomowym momentem była Bitwa pod Stalingradem (17 lipca 1942 - 2 lutego 1943). Hitler opracował plan uderzenia na Kaukaz i Baku (operacja "Fall Blau"), który miał umożliwić opanowanie rejonu Zatoki Perskiej. Grupa Armii "A" otrzymała zadanie zdobycia Kaukazu, podczas gdy Grupa Armii "B" miała opanować Stalingrad. Zdobycie miasta było kluczowe zarówno ze względów strategicznych, jak i propagandowych. Jednak sowiecka operacja "Uran" doprowadziła do okrążenia i kapitulacji niemieckiej 6. Armii pod dowództwem feldmarszałka von Paulusa.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Wojna w Afryce i Bitwa o Atlantyk

We wrześniu 1940 roku Włosi rozpoczęli ofensywę przeciwko brytyjskim posiadłościom w Afryce. Brytyjczycy nie tylko powstrzymali włoskie natarcie, ale przeszli do kontrofensywy, zajmując Cyrenajkę wraz z portem w Tobruku. Na początku 1941 roku do Afryki przybył niemiecki Afrika Korps pod dowództwem generała Erwina Rommla.

Przykład: Taktyka "wilczych stad" stosowana przez niemieckie U-booty polegała na skoordynowanych atakach grup okrętów podwodnych na alianckie konwoje.

Równolegle toczyła się Bitwa o Atlantyk (wrzesień 1939 - maj 1945), w której niemieckie U-booty próbowały odciąć Wielką Brytanię od dostaw ze Stanów Zjednoczonych. Przełom nastąpił w 1943 roku dzięki wprowadzeniu nowych technologii przez aliantów: radarów, sonarów i bomb głębinowych.

Na Dalekim Wschodzie sytuację zmieniło przystąpienie Japonii do paktu trzech (wrzesień 1940). Po wprowadzeniu przez USA embarga na dostawy ropy naftowej, Japonia rozpoczęła ekspansję na Pacyfiku w celu zdobycia nowych źródeł surowców.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Atak na Pearl Harbor i Polityka Rasowa Hitlera

7 grudnia 1941 roku Japonia bez wypowiedzenia wojny zaatakowała amerykańską bazę Pearl Harbor na Hawajach. Ten niespodziewany atak, przeprowadzony głównie siłami lotniskowców, doprowadził do przystąpienia USA do wojny.

Highlight: Polityka rasowa III Rzeszy opierała się na przekonaniu o wyższości rasy germańskiej i dążeniu do eksterminacji "podludzi" - Słowian, Żydów i Romów.

Polityka rasowa Hitlera zakładała całkowitą dominację "rasy panów". Na podbitych terenach wprowadzono "nowy porządek", który w praktyce oznaczał systematyczny rabunek zasobów i terror wobec ludności cywilnej. Szczególnie brutalne represje dotknęły tereny Europy Wschodniej, gdzie planowano wymordowanie lub wysiedlenie ludności słowiańskiej.

W ramach tej polityki część terytoriów (m.in. fragmenty Polski i Belgii) włączono bezpośrednio do III Rzeszy, inne przekształcono w protektoraty lub poddano administracji wojskowej. System okupacyjny różnił się w zależności od regionu - łagodniejszy był w Europie Zachodniej, gdzie szukano kolaborantów wśród miejscowej ludności.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Zagłada i Ruch Oporu w Okupowanej Europie

20 stycznia 1942 roku podczas konferencji w Wannsee podjęto decyzję o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej". Plan eksterminacji europejskich Żydów, którym kierował Adolf Eichmann, zakładał systematyczne mordowanie ludności w specjalnie utworzonych obozach zagłady.

Definicja: Holokaust (hebr. Shoah) - systematyczna zagłada około 6 milionów europejskich Żydów przeprowadzona przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

W odpowiedzi na okupację w całej Europie rozwinął się ruch oporu. Szczególnie silny był w Polsce, Francji i Jugosławii. Podziemie zajmowało się wywiadem, sabotażem i pomocą prześladowanym. Największym zbrojnym wystąpieniem Żydów było powstanie w getcie warszawskim (19 kwietnia - 16 maja 1943).

Pomoc Żydom nieśli między innymi: Rada Pomocy Żydom "Żegota", Irena Sendlerowa, rodzina Ulmów, Oskar Schindler oraz wielu duchownych katolickich. Za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Koniec II Wojny Światowej w Europie i na Pacyfiku

Ostatnie miesiące II wojny światowej przyniosły szereg przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do ostatecznego zwycięstwa aliantów. W Europie kluczowym momentem było lądowanie w Normandii 6 czerwca 1944 roku podczas operacji "Overlord" pod dowództwem generała Dwighta Eisenhowera. Alianci skutecznie przełamali niemieckie fortyfikacje Wału Atlantyckiego, choć do najcięższych walk doszło dopiero w lipcu pod Falaise.

Definicja: Wał Atlantycki był systemem niemieckich umocnień obronnych ciągnących się na długości 3862 km wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy, od Hiszpanii po Norwegię.

Kolejne miesiące przyniosły wyzwolenie Paryża i nieudaną operację "Market-Garden", gdzie alianckie wojska spadochronowe próbowały zdobyć strategiczny most w Arnhem. Przełomowym momentem była konferencja jałtańska w lutym 1945 roku, podczas której ustalono powojenny porządek w Europie, w tym podział Niemiec na strefy okupacyjne i kwestię reparacji wojennych.

Ostateczny cios III Rzeszy zadała wielka ofensywa sowiecka na froncie wschodnim w kwietniu 1945 roku. Po samobójstwie Hitlera 30 kwietnia, kapitulacja Niemiec została podpisana 7 maja, a następnie powtórzona 8 maja 1945 roku, co oficjalnie zakończyło wojnę w Europie.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zobacz

Wojna na Pacyfiku i Kapitulacja Japonii

Wojna na Pacyfiku w latach 1943-1945 charakteryzowała się serią krwawych walk o strategiczne wyspy. Amerykanie przyjęli skuteczną strategię "żabich skoków", polegającą na selektywnym zdobywaniu kluczowych wysp i tworzeniu na nich baz lotniczych.

Przykład: Taktyka "żabich skoków" pozwalała omijać silnie bronione japońskie bazy, które następnie neutralizowano poprzez naloty lotnicze. Przykładem skuteczności tej strategii było zdobycie Marianów w 1944 roku.

Japończycy wprowadzili desperacką taktykę kamikaze - pilotów-samobójców uderzających w alianckie okręty. Mimo to, systematyczne postępy amerykańskich sił, zwłaszcza podczas walk o Iwo Jimę (luty-marzec 1945) i Okinawę (kwiecień 1945), przybliżały klęskę Japonii.

Decydującym ciosem było zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę (6 sierpnia 1945) i Nagasaki (9 sierpnia 1945). Te bezprecedensowe ataki, które spowodowały ogromne zniszczenia i ofiary, zmusiły cesarza Hirohito do ogłoszenia kapitulacji. Oficjalne zakończenie II wojny światowej nastąpiło 2 września 1945 roku, gdy na pokładzie pancernika Missouri japoński minister spraw zagranicznych Mamoru Shigemitsu podpisał akt kapitulacji.

Ważne: Użycie broni atomowej przeciwko Japonii było pierwszym i jedynym przypadkiem wykorzystania broni jądrowej w działaniach wojennych w historii ludzkości.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Przygotowania Polski do wojny z Niemcami w 1939 roku: Atak na Westerplatte i strategia blitzkrieg III Rzeszy

user profile picture

Weronika!

@weronikabiernat_cffp

·

33 Obserwujących

Obserwuj

Najlepszy uczeń w klasie

Kampania wrześniowa 1939 roku była kluczowym momentem w historii Polski i początkiem II wojny światowej.

Przygotowania Polski do wojny z Niemcami 1939 były niewystarczające w porównaniu z siłami niemieckimi. Polska armia, mimo bohaterskiej postawy żołnierzy, nie była w stanie skutecznie przeciwstawić się przewadze technologicznej i liczebnej wojsk niemieckich. Polski plan obronny zakładał utrzymanie głównych pozycji do czasu interwencji sojuszników zachodnich, która niestety nie nastąpiła. Wojsko Polskie dysponowało przestarzałym sprzętem, niewielką liczbą czołgów i samolotów, co znacząco wpłynęło na przebieg walk.

Strategia blitzkrieg III Rzeszy Polska okazała się niezwykle skuteczna. Niemcy zastosowali taktykę wojny błyskawicznej, wykorzystując skoordynowane działania wojsk pancernych, lotnictwa i piechoty zmotoryzowanej. 1 września 1939 roku o świcie rozpoczął się atak na Westerplatte wrzesień 1939, który stał się symbolem polskiego oporu. Niemieckie wojska zaatakowały Polskę z trzech kierunków: z północy (Prusy Wschodnie), zachodu i południa. Przewaga technologiczna niemieckiej armii, w tym nowoczesne czołgi i samoloty, pozwoliła na szybkie przełamanie polskiej obrony. Sytuację dodatkowo skomplikowała agresja sowiecka 17 września, która przypieczętowała los kampanii wrześniowej. Mimo heroicznej walki polskich żołnierzy i ludności cywilnej, po około miesiącu walk Polska została pokonana i podzielona między III Rzeszę a Związek Radziecki.

Skutki kampanii wrześniowej były tragiczne dla Polski - kraj utracił niepodległość, rozpoczęła się brutalna okupacja, a miliony Polaków doświadczyły terroru, przesiedleń i eksterminacji. Jednocześnie polski opór pokazał światu determinację narodu w walce o wolność i stał się początkiem polskiego udziału w II wojnie światowej, który kontynuowany był przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

28.04.2023

6492

 

4/3

 

Historia

196

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Przygotowania do wojny i atak Niemiec na Polskę w 1939 roku

Przygotowania Polski do wojny z Niemcami 1939 rozpoczęły się w marcu 1939 roku, gdy opracowano Plan Operacyjny "Zachód". Zakładał on obronę całej granicy z Niemcami przy wsparciu sojuszników - Francji i Wielkiej Brytanii. Mimo militarnych przeciwwskazań, zdecydowano się bronić linii granicznej o długości 1987 km, co znacząco osłabiło potencjał obronny Polski. Plan przewidywał stopniowe wycofywanie się za linię rzek Narew-Bug-Wisła-San w przypadku niepowodzenia obrony przygranicznej.

Strategia blitzkrieg III Rzeszy Polska opierała się na błyskawicznych uderzeniach jednostek pancernych wspieranych przez lotnictwo. Niemcy skoncentrowali większość swoich sił na granicy z Polską, w tym wszystkie jednostki pancerne i zmotoryzowane oraz połowę lotnictwa. Plan "Fall Weiss" zakładał rozbicie sił polskich w ciągu kilkunastu dni na zachód od Wisły.

Definicja: Blitzkrieg (wojna błyskawiczna) - niemiecka doktryna wojenna zakładająca szybkie zwycięstwo dzięki skoordynowanym atakom wojsk pancernych, lotnictwa i piechoty zmotoryzowanej.

Atak na Westerplatte wrzesień 1939 rozpoczął się o 4:45 ostrzałem z pancernika Schleswig-Holstein. Mimo przewidywań, że placówka wytrzyma tylko kilka godzin, załoga pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego broniła się przez siedem dni. Heroiczna obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu.

Przykład: Prowokacja gliwicka - 31 sierpnia 1939 Niemcy przeprowadzili upozorowany atak na radiostację w Gliwicach, który posłużył jako pretekst do rozpoczęcia wojny. Na miejscu pozostawiono ciała więźniów obozów koncentracyjnych przebrane w polskie mundury.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Bitwy graniczne i początek kampanii wrześniowej

Pierwsze dni września 1939 roku przyniosły intensywne walki na całej długości granicy polsko-niemieckiej. Bitwa pod Mławą, jedna z pierwszych konfrontacji wojny obronnej Polski, zakończyła się rozbiciem polskiej Armii "Modlin" przez niemiecką 3 Armię. Szczególnie zacięte walki toczyły się w rejonie Borów Tucholskich, gdzie Niemcy rozbili Armię "Pomorze".

Armia "Łódź" pod dowództwem generała Juliusza Rómmla przyjęła na siebie główne uderzenie niemieckie. W bitwie pod Mokrą polskie oddziały stawiły zacięty opór, ale zostały zmuszone do odwrotu. Na południu kraju niemieckie natarcie doprowadziło do przełamania polskiej obrony pod Pszczyną.

Highlight: Krwawa Niedziela w Bydgoszczy (3-4 września 1939) - w odwecie za zabicie około 300 niemieckich dywersantów, po zajęciu miasta Niemcy zamordowali około 1500 Polaków.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Agresja sowiecka i upadek Polski

17 września 1939 roku Armia Czerwona zaatakowała Polskę od wschodu, realizując tajne porozumienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Atak nastąpił o godzinie 3:00 nad ranem i był całkowitym zaskoczeniem dla polskiego dowództwa. ZSRR usprawiedliwiał swoją agresję twierdzeniem, że państwo polskie przestało istnieć.

Cytat: "Państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć" - fragment noty sowieckiej wręczonej polskiemu ambasadorowi 17 września 1939.

Walki z Armią Czerwoną były szczególnie zacięte w rejonie Szacka i Wytycznego. Bohaterską postawą wyróżniła się załoga Rejonu Umocnionego "Sarny", która walczyła do ostatniego naboju. Ostatnie walki kampanii wrześniowej toczyła Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" pod dowództwem generała Kleeberga, która skapitulowała 6 października 1939 roku.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Kampania francuska i bitwa o Anglię

Kampania francuska rozpoczęła się 10 maja 1940 roku realizacją planu "Fall Gelb". Niemcy zastosowali innowacyjną strategię ataku przez Ardeny, obszar uznawany przez aliantów za nieprzejezdny dla czołgów. Błyskawiczne natarcie przez Belgię i Holandię doprowadziło do okrążenia znacznych sił alianckich.

Definicja: Fall Gelb (Plan Żółty) - niemiecki plan błyskawicznego pokonania Francji poprzez manewr oskrzydlający przez Ardeny, opracowany przez generała Ericha von Mansteina.

Bitwa o Anglię (10 lipca - 31 października 1940) była pierwszą kampanią prowadzoną wyłącznie w powietrzu. RAF, dysponując zaledwie 800 myśliwcami przeciwko 2500 niemieckim samolotom, zdołał obronić brytyjskie niebo dzięki doskonałej organizacji obrony przeciwlotniczej i determinacji pilotów. Przełomowym momentem była skuteczna obrona Londynu 15 września 1940 roku.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Ofensywa na Moskwę i Bitwa pod Stalingradem

Jesienią 1941 roku niemieckie wojska rozpoczęły decydującą ofensywę na Moskwę w ramach strategii blitzkrieg III Rzeszy. Warunki klimatyczne okazały się kluczowym czynnikiem - deszczowa jesień sprawiła, że drogi stały się nieprzejezdne dla czołgów i pojazdów, a mroźna zima z temperaturami sięgającymi -40°C zastała niemiecką armię kompletnie nieprzygotowaną.

Definicja: Blitzkrieg (wojna błyskawiczna) - niemiecka doktryna wojenna zakładająca szybkie pokonanie przeciwnika poprzez skoncentrowane uderzenia wojsk pancernych wspieranych przez lotnictwo.

W listopadzie 1941 roku Niemcy skoncentrowali swoje siły pancerne i ruszyli na stolicę ZSRR. Jednak 6 grudnia 1941 roku rozpoczął się potężny kontratak Armii Czerwonej pod dowództwem generała Gieorgija Żukowa. Przegrana pod Moskwą stanowiła pierwszą znaczącą porażkę wojsk niemieckich w działaniach lądowych II wojny światowej.

Kolejnym przełomowym momentem była Bitwa pod Stalingradem (17 lipca 1942 - 2 lutego 1943). Hitler opracował plan uderzenia na Kaukaz i Baku (operacja "Fall Blau"), który miał umożliwić opanowanie rejonu Zatoki Perskiej. Grupa Armii "A" otrzymała zadanie zdobycia Kaukazu, podczas gdy Grupa Armii "B" miała opanować Stalingrad. Zdobycie miasta było kluczowe zarówno ze względów strategicznych, jak i propagandowych. Jednak sowiecka operacja "Uran" doprowadziła do okrążenia i kapitulacji niemieckiej 6. Armii pod dowództwem feldmarszałka von Paulusa.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Wojna w Afryce i Bitwa o Atlantyk

We wrześniu 1940 roku Włosi rozpoczęli ofensywę przeciwko brytyjskim posiadłościom w Afryce. Brytyjczycy nie tylko powstrzymali włoskie natarcie, ale przeszli do kontrofensywy, zajmując Cyrenajkę wraz z portem w Tobruku. Na początku 1941 roku do Afryki przybył niemiecki Afrika Korps pod dowództwem generała Erwina Rommla.

Przykład: Taktyka "wilczych stad" stosowana przez niemieckie U-booty polegała na skoordynowanych atakach grup okrętów podwodnych na alianckie konwoje.

Równolegle toczyła się Bitwa o Atlantyk (wrzesień 1939 - maj 1945), w której niemieckie U-booty próbowały odciąć Wielką Brytanię od dostaw ze Stanów Zjednoczonych. Przełom nastąpił w 1943 roku dzięki wprowadzeniu nowych technologii przez aliantów: radarów, sonarów i bomb głębinowych.

Na Dalekim Wschodzie sytuację zmieniło przystąpienie Japonii do paktu trzech (wrzesień 1940). Po wprowadzeniu przez USA embarga na dostawy ropy naftowej, Japonia rozpoczęła ekspansję na Pacyfiku w celu zdobycia nowych źródeł surowców.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Atak na Pearl Harbor i Polityka Rasowa Hitlera

7 grudnia 1941 roku Japonia bez wypowiedzenia wojny zaatakowała amerykańską bazę Pearl Harbor na Hawajach. Ten niespodziewany atak, przeprowadzony głównie siłami lotniskowców, doprowadził do przystąpienia USA do wojny.

Highlight: Polityka rasowa III Rzeszy opierała się na przekonaniu o wyższości rasy germańskiej i dążeniu do eksterminacji "podludzi" - Słowian, Żydów i Romów.

Polityka rasowa Hitlera zakładała całkowitą dominację "rasy panów". Na podbitych terenach wprowadzono "nowy porządek", który w praktyce oznaczał systematyczny rabunek zasobów i terror wobec ludności cywilnej. Szczególnie brutalne represje dotknęły tereny Europy Wschodniej, gdzie planowano wymordowanie lub wysiedlenie ludności słowiańskiej.

W ramach tej polityki część terytoriów (m.in. fragmenty Polski i Belgii) włączono bezpośrednio do III Rzeszy, inne przekształcono w protektoraty lub poddano administracji wojskowej. System okupacyjny różnił się w zależności od regionu - łagodniejszy był w Europie Zachodniej, gdzie szukano kolaborantów wśród miejscowej ludności.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Zagłada i Ruch Oporu w Okupowanej Europie

20 stycznia 1942 roku podczas konferencji w Wannsee podjęto decyzję o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej". Plan eksterminacji europejskich Żydów, którym kierował Adolf Eichmann, zakładał systematyczne mordowanie ludności w specjalnie utworzonych obozach zagłady.

Definicja: Holokaust (hebr. Shoah) - systematyczna zagłada około 6 milionów europejskich Żydów przeprowadzona przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

W odpowiedzi na okupację w całej Europie rozwinął się ruch oporu. Szczególnie silny był w Polsce, Francji i Jugosławii. Podziemie zajmowało się wywiadem, sabotażem i pomocą prześladowanym. Największym zbrojnym wystąpieniem Żydów było powstanie w getcie warszawskim (19 kwietnia - 16 maja 1943).

Pomoc Żydom nieśli między innymi: Rada Pomocy Żydom "Żegota", Irena Sendlerowa, rodzina Ulmów, Oskar Schindler oraz wielu duchownych katolickich. Za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Koniec II Wojny Światowej w Europie i na Pacyfiku

Ostatnie miesiące II wojny światowej przyniosły szereg przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do ostatecznego zwycięstwa aliantów. W Europie kluczowym momentem było lądowanie w Normandii 6 czerwca 1944 roku podczas operacji "Overlord" pod dowództwem generała Dwighta Eisenhowera. Alianci skutecznie przełamali niemieckie fortyfikacje Wału Atlantyckiego, choć do najcięższych walk doszło dopiero w lipcu pod Falaise.

Definicja: Wał Atlantycki był systemem niemieckich umocnień obronnych ciągnących się na długości 3862 km wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy, od Hiszpanii po Norwegię.

Kolejne miesiące przyniosły wyzwolenie Paryża i nieudaną operację "Market-Garden", gdzie alianckie wojska spadochronowe próbowały zdobyć strategiczny most w Arnhem. Przełomowym momentem była konferencja jałtańska w lutym 1945 roku, podczas której ustalono powojenny porządek w Europie, w tym podział Niemiec na strefy okupacyjne i kwestię reparacji wojennych.

Ostateczny cios III Rzeszy zadała wielka ofensywa sowiecka na froncie wschodnim w kwietniu 1945 roku. Po samobójstwie Hitlera 30 kwietnia, kapitulacja Niemiec została podpisana 7 maja, a następnie powtórzona 8 maja 1945 roku, co oficjalnie zakończyło wojnę w Europie.

Napaść III Rzeszy na
Polskę
Marzec- sierpień 1939
Od sierpnia 1939 r. sytuacja polityczna w
Europie nieustannie zmierzała w kierunku
wojny.

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Wojna na Pacyfiku i Kapitulacja Japonii

Wojna na Pacyfiku w latach 1943-1945 charakteryzowała się serią krwawych walk o strategiczne wyspy. Amerykanie przyjęli skuteczną strategię "żabich skoków", polegającą na selektywnym zdobywaniu kluczowych wysp i tworzeniu na nich baz lotniczych.

Przykład: Taktyka "żabich skoków" pozwalała omijać silnie bronione japońskie bazy, które następnie neutralizowano poprzez naloty lotnicze. Przykładem skuteczności tej strategii było zdobycie Marianów w 1944 roku.

Japończycy wprowadzili desperacką taktykę kamikaze - pilotów-samobójców uderzających w alianckie okręty. Mimo to, systematyczne postępy amerykańskich sił, zwłaszcza podczas walk o Iwo Jimę (luty-marzec 1945) i Okinawę (kwiecień 1945), przybliżały klęskę Japonii.

Decydującym ciosem było zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę (6 sierpnia 1945) i Nagasaki (9 sierpnia 1945). Te bezprecedensowe ataki, które spowodowały ogromne zniszczenia i ofiary, zmusiły cesarza Hirohito do ogłoszenia kapitulacji. Oficjalne zakończenie II wojny światowej nastąpiło 2 września 1945 roku, gdy na pokładzie pancernika Missouri japoński minister spraw zagranicznych Mamoru Shigemitsu podpisał akt kapitulacji.

Ważne: Użycie broni atomowej przeciwko Japonii było pierwszym i jedynym przypadkiem wykorzystania broni jądrowej w działaniach wojennych w historii ludzkości.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.