Arcydzieła Literatury Światowej: Szekspir i Molier
barok okres historii sztuki i literatury zaznaczył się wyraźnie w twórczości największych dramatopisarzy epoki. Szekspir w "Hamlecie" przedstawia złożoną historię duńskiego księcia, który pragnie pomścić śmierć swojego ojca. Akcja rozgrywa się na mrocznym zamku Elsynor, gdzie Hamlet spotyka ducha zamordowanego króla. Dowiaduje się, że sprawcą zbrodni jest jego stryj Klaudiusz, który przejął nie tylko tron, ale i poślubił owdowiałą królową Gertrudę.
Definicja: Tragedia szekspirowska charakteryzuje się złożonością psychologiczną postaci, obecnością elementów nadprzyrodzonych oraz nieuchronnością tragicznego końca.
W "Makbecie" Szekspir eksploruje temat władzy i ambicji. Tytułowy bohater, szkocki dowódca, pod wpływem przepowiedni trzech czarownic i namowy żony decyduje się zamordować prawowitego króla. Zbrodnia prowadzi do kolejnych występków, a Makbet, choć zdobywa tron, popada w szaleństwo i paranoję. Lady Makbet, współwinna zbrodni, również traci zmysły, dręczona wyrzutami sumienia.
"Romeo i Julia" to z kolei historia tragicznej miłości na tle konfliktu dwóch rodów: Montekich i Kapuletich. Młodzi kochankowie, mimo przeciwności, biorą potajemny ślub. Seria niefortunnych wydarzeń i nieporozumień prowadzi do ich samobójczej śmierci, która paradoksalnie przynosi pojednanie zwaśnionych rodzin.