Struktura i treść Boskiej komedii
Boska komedia to monumentalny poemat epicki, którego budowa odzwierciedla średniowieczne wyobrażenie o doskonałości liczb 3 i 10. Utwór składa się z trzech części: Piekło, Czyściec i Raj, z których każda zawiera 33 pieśni. Łącznie daje to 100 pieśni, wliczając wprowadzenie.
Akcja poematu rozgrywa się w roku 1300, a głównym bohaterem i narratorem jest sam Dante. Jego przewodnikami w tej niezwykłej podróży są Wergiliusz, reprezentujący ludzki rozum, oraz Beatrycze, symbolizująca boską miłość i łaskę.
Vocabulary: Tercyna - forma poetycka składająca się z trzech wersów, charakterystyczna dla Boskiej komedii.
Piekło w wizji Dantego ma strukturę lejkowatą i składa się z dziewięciu kręgów oraz przedsionka. Każdy krąg przeznaczony jest dla określonej kategorii grzeszników:
- Przedsionek - dla obojętnych moralnie
- Pierwszy krąg (Otchłań) - dla nieochrzczonych, ale szlachetnych dusz
- Kręgi 2-5 - dla ulegających różnym żądzom
- Szósty krąg - dla heretyków
- Siódmy krąg - dla gwałtowników, samobójców i bluźnierców
- Ósmy krąg - dla oszustów
- Dziewiąty krąg - dla zdrajców
Example: W najgłębszym kręgu piekła, w trzech paszczach Lucyfera, cierpią najwięksi zdrajcy: Judasz, Brutus i Kasjusz.
Czyściec w Boskiej komedii przedstawiony jest jako górzysta wyspa na antypodach Jerozolimy. Składa się z dziewięciu rejonów, w tym przedsionka, siedmiu tarasów i raju ziemskiego na szczycie. To miejsce oczyszczenia dusz przed wstąpieniem do raju.
Raj, ostatnia część poematu, odzwierciedla geocentryczny model wszechświata według Ptolemeusza. Składa się z dziewięciu sfer niebieskich, z których ostatnia, Empireum, jest miejscem przebywania Boga, aniołów i zbawionych dusz.
Definition: Empireum - w kosmologii średniowiecznej najwyższa sfera niebios, miejsce przebywania Boga i zbawionych.