"Albert Camus Dżuma analiza fabuły przedstawia historię miasta Oran dotkniętego epidemią dżumy, która zmusza mieszkańców do konfrontacji z absurdem egzystencji. Głównym bohaterem jest Doctor Bernard Rieux charakterystyka, lekarz walczący z chorobą i reprezentujący humanistyczne wartości w obliczu kryzysu.
Powieść stanowi doskonały przykład egzystencjalizmu w literaturze przykład, ukazując jak ludzie reagują na sytuacje graniczne. Mieszkańcy Oranu przechodzą przez różne fazy - od niedowierzania, przez bunt, aż po akceptację swojego losu. Camus mistrzowsko opisuje przemianę społeczeństwa: początkowo skupionego na własnych sprawach, które w obliczu epidemii musi nauczyć się solidarności i współdziałania. Doktor Rieux, jako narrator i główny bohater, reprezentuje postawę aktywnego humanizmu - mimo świadomości absurdu egzystencji, nie poddaje się i niestrudzenie niesie pomoc chorym.
Symbolika powieści jest wielowarstwowa - dżuma reprezentuje nie tylko chorobę, ale też zło, totalitaryzm i absurd ludzkiej egzystencji. Autor pokazuje, jak w obliczu zagrożenia ujawniają się różne postawy moralne: od heroizmu (Rieux, Tarrou) przez oportunizm (Cottard) po egoizm. Szczególnie istotny jest wątek solidarności międzyludzkiej i odpowiedzialności za innych, który stanowi odpowiedź na absurd istnienia. Camus przekonuje, że mimo świadomości nieuchronności śmierci i przypadkowości życia, człowiek powinien podejmować walkę ze złem i cierpieniem, nawet jeśli jest to walka z góry skazana na porażkę.