Tytuł i problematyka "Ferdydurke"
"Ferdydurke" to prowokacyjny tytuł powieści Witolda Gombrowicza, który celowo nie niesie żadnego konkretnego znaczenia. Podejrzewa się, że może pochodzić od nazwiska bohatera innej powieści - Freddy'ego Durkee z "Babbit".
Problematyka utworu koncentruje się wokół przygód głównego bohatera - Józia Kowalskiego. Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Warszawie i Bolimowie, jednak prawdziwe wydarzenia toczą się w umyśle protagonisty. "Ferdydurke" streszczenie ukazuje, jak powieść odzwierciedla lęki, kompleksy i ukryte popędy bohatera, a także jego wysiłki w budowaniu pozytywnego wizerunku siebie jako początkującego literata i dojrzewającego mężczyzny.
Highlight: Kluczowe miejsca akcji to szkoła, stancja i wieś, które stanowią tło dla wewnętrznych zmagań bohatera.
Narracja w powieści jest złożona i prowadzona z trzech perspektyw:
- Józio Kowalski - narrator pierwszoosobowy, utożsamiany z pisarzem
- Filozof pojawiający się w "Filidorze i Filibercie"
- Antoni Świstak opowiadający historię Józia
Definition: Narracja pierwszoosobowa to sposób opowiadania, w którym narrator jest jednocześnie bohaterem wydarzeń i relacjonuje je z własnej perspektywy.
Kompozycja "Ferdydurke" obejmuje 14 rozdziałów o niejednorodnej tematyce i strukturze literackiej. Rozdziały I-III poświęcone są patriotycznej dydaktyce szkolnej, rozdział XIII prezentuje nowoczesną rodzinę Młodziaków, a XIV przedstawia konserwatywną rodzinę Hurleckich.
Example: Przykładem satyrycznego podejścia do edukacji jest słynny fragment o Słowackim: "Dlaczego Słowacki wielkim poetą był?"
W powieści dominuje tematyka quasi-realistyczna, co oznacza, że wydarzenia teoretycznie mogłyby się zdarzyć, ale są przedstawione w sposób niedorzeczny i groteskowy.