Przedmioty

Przedmioty

Spółka

Hamlet - streszczenie, streszczenie szczegółowe, krótkie

25.05.2022

2177

116

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


<p>Dramat Szekspira „Hamlet” powstał około 1601 r., premierę miał w teatrze The Globe w 1601 r. Pierwsze wydanie dzieła miało miejsce w 1603
<p>Dramat Szekspira „Hamlet” powstał około 1601 r., premierę miał w teatrze The Globe w 1601 r. Pierwsze wydanie dzieła miało miejsce w 1603

Dramat Szekspira „Hamlet” powstał około 1601 r., premierę miał w teatrze The Globe w 1601 r. Pierwsze wydanie dzieła miało miejsce w 1603 roku i było skróconą wersją tragedii bez zgody autora, znanej jako „Złe Quarto”. Rok później opublikowano oficjalne „Dobre Quarto”. Po śmierci autora, przyjaciele Szekspira przygotowali zbiór jego dzieł o nazwie „Pierwsze Folio” w 1623 roku, zawierający najbardziej wiarygodny tekst „Hamleta”.

Szekspir czerpał inspirację ze średniowiecznych historii skandynawskich, oraz dzieła z 1588 r. autorstwa Thomasa Kyda, „Ur-Hamlet” („Pre-Hamlet”), opartego na mitologii skandynawskiej z XI wieku.

Czas i miejsce akcji „Hamleta”

Główna akcja toczy się w Danii, na zamku Elsynor. Mimo to, Szekspir przenosi ją także w inne miejsca, jak statek, którym Hamlet płynie do Anglii czy zamkowy cmentarz. Czas zdarzeń nie jest jasno określony, co miało uczynić historię uniwersalną. Badacze datują akcję na początek XI wieku, jednak w tekście odnajdujemy XVI-wieczne realia, co sugeruje, że akcja rozgrywa się za czasów Szekspira.

Motyw teatru w „Hamlecie”

W dramacie ma miejsce tzw. „teatr w teatrze”, gdzie do zamku przybywa trupa aktorska, próbująca przywrócić emocjonalną równowagę Hamletowi. Królewicz wykorzystuje ich jednak do własnych celów, wplatając w przedstawienie scenę zbrodni popełnionej przez Klaudiusza na jego ojcu. Hamlet grozi królowi w sposób, który rozumieją tylko oni dwaj.

Motyw szaleństwa w „Hamlecie”

Szaleństwo dotyka zarówno Ofelię, jak i samego Hamleta. Ofelia popada w obłęd wskutek załamania po śmierci ojca i rezygnacji ukochanego. Hamlet zaś przybiera maskę szaleńca, aby ukryć swoje prawdziwe cele.

Motyw samotności w „Hamlecie”

Bohater jest rozdarty pomiędzy wymaganiami ojca a własną moralnością, co prowadzi do jego tragicznego zagubienia, wyobcowania i popełnienia zbrodni.

Motyw zbrodni w „Hamlecie”

Motyw zbrodni jest kluczowy w dramacie, gdzie giną wszyscy bohaterowie, oprócz Horacego. Zbrodnię uruchamia zmarły król nakazując synowi pomszczenie, a kolejne zbrodnie prowadzą do dalszych tragedii.

Podsumowanie - Język polski

  • "Hamlet" to dramat Szekspira, który rozgrywa się głównie na zamku Elsynor w Danii
  • Akcja nie jest jasno określona pod względem czasowym, co sprawia, że historia jest uniwersalna
  • Motyw teatru w dramacie wykorzystywany jest przez głównego bohatera do osiągnięcia swoich celów
  • Szaleństwo dotyka zarówno Ofelię, jak i samego Hamleta
  • Motyw samotności i zbrodni odgrywa kluczową rolę w dramacie, prowadząc do tragicznych zdarzeń

1476 Obserwujących

Często zadawane pytania na temat Język polski

Q: Jakie miejsce i czas akcji dominują w dramacie Hamlet?

A: Główna akcja toczy się w Danii, na zamku Elsynor. Czas zdarzeń nie jest jasno określony, co miało uczynić historię uniwersalną. Badacze datują akcję na początek XI wieku, jednak w tekście odnajdujemy XVI-wieczne realia, co sugeruje, że akcja rozgrywa się za czasów Szekspira.

Q: Jakie znaczenie ma motyw teatru w dramacie Hamlet?

A: W dramacie ma miejsce tzw. „teatr w teatrze”, gdzie do zamku przybywa trupa aktorska, próbująca przywrócić emocjonalną równowagę Hamletowi. Królewicz wykorzystuje ich jednak do własnych celów, wplatając w przedstawienie scenę zbrodni popełnionej przez Klaudiusza na jego ojcu.

Q: Jakie znaczenie ma motyw szaleństwa w dramacie Hamlet?

A: Szaleństwo dotyka zarówno Ofelię, jak i samego Hamleta. Ofelia popada w obłęd wskutek załamania po śmierci ojca i rezygnacji ukochanego. Hamlet zaś przybiera maskę szaleńca, aby ukryć swoje prawdziwe cele.

Q: Jak próbuje się zemścić zmarły król w dramacie Hamlet?

A: Zbrodnię uruchamia zmarły król nakazując synowi pomszczenie, a kolejne zbrodnie prowadzą do dalszych tragedii. Motyw zbrodni jest kluczowy w dramacie, gdzie giną wszyscy bohaterowie, oprócz Horacego.

Q: Jakie inspiracje wykorzystał Szekspir pisząc dramat Hamlet?

A: Szekspir czerpał inspirację ze średniowiecznych historii skandynawskich, oraz dzieła z 1588 r. autorstwa Thomasa Kyda, „Ur-Hamlet” („Pre-Hamlet”), opartego na mitologii skandynawskiej z XI wieku.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.