Charakterystyka bohaterów drugoplanowych - część druga
W tej części kontynuowana jest charakterystyka bohaterów drugoplanowych "Lalki". Doktor Michał Szuman, żydowski lekarz i samozwańczy naukowiec, jest bliskim znajomym Rzeckiego i Wokulskiego. Jako racjonalista i sceptyk, często wyjaśnia Rzeckiemu zawiłe postępowanie Wokulskiego i bezwzględne zasady rządzące rzeczywistością.
Profesor Geist to genialny francuski naukowiec i wizjoner, odrzucony przez środowisko naukowe. Proponuje Wokulskiemu udział w ambitnym projekcie naukowym, co może być jednym z prawdopodobnych zakończeń powieści.
Helena Stawska, piękna lokatorka kamienicy Łęckich, jest samotną matką wychowującą córkę. Została uniewinniona w procesie o skradzioną lalkę dzięki Wokulskiemu. Rzecki uważa ją za idealną kandydatkę na żonę dla "Stacha".
Kazimierz Starski jest przedstawiony jako klasyczny uwodziciel i łowca posagów, odpowiedzialny za rozbicie narzeczeństwa Wokulskiego i Łęckiej.
Kazimiera Wąsowska to piękna wdowa, kokietka z własnym kodeksem moralnym, która pomaga Wokulskiemu w jego związku z Łęcką.
Cytat: "Jej wywody na temat charakteru współczesnych kobiet rozwiewają romantyczne iluzje bohatera." - to zdanie odnosi się do Kazimiery Wąsowskiej i jej wpływu na Wokulskiego.
Definicja: Mezalians, wspomniany w kontekście Prezesowej Zasławskiej, to małżeństwo zawarte między osobami należącymi do różnych klas społecznych, uważane za niedopuszczalne w wyższych sferach XIX-wiecznego społeczeństwa.