Strona 1: Wprowadzenie do "Latarnika" Henryka Sienkiewicza
"Latarnik" to wzorcowy przykład noweli autorstwa Henryka Sienkiewicza. Akcja utworu rozgrywa się w latach 70. XIX wieku, trwając kilka miesięcy, głównie w Aspinwall i na pobliskiej wyspie w pobliżu Panamy.
Highlight: "Latarnik" posiada wszystkie charakterystyczne cechy noweli, takie jak krótka forma, zwięzłość, jednowątkowość i ograniczona liczba bohaterów.
Głównym bohaterem noweli jest Skawiński, 70-letni polski emigrant, który przez 40 lat wędrował po świecie. Jego życiorys jest niezwykle bogaty - brał udział w powstaniu listopadowym, walczył o ojczyznę, a później podejmował różnorodne prace na całym świecie.
Charakterystyka: Skawiński ma wyprostowaną sylwetkę, chodzi energicznym krokiem, ma siwe włosy i niebieskie oczy. Jego największą cechą jest patriotyzm - nie wstydził się swojego polskiego pochodzenia i odczuwał nostalgię czytając dzieła Mickiewicza.
Wśród bohaterów drugoplanowych wyróżniamy Mr. Izzaka Falconbridge'a, konsula Stanów Zjednoczonych w Panamie, który początkowo sceptycznie podchodził do Skawińskiego ze względu na jego wiek, ale ostatecznie docenił jego wartość. Inną postacią poboczną jest Johns, strażnik portowy, który codziennie dostarczał Skawińskiemu żywność na wyspę.
Motyw: Jednym z głównych motywów w "Latarniku" jest tułaczka i poszukiwanie swojego miejsca na świecie, co odzwierciedla losy wielu polskich emigrantów w XIX wieku.
"Latarnik" jako nowela charakteryzuje się mocno zarysowanym punktem kulminacyjnym, który stanowi przełomowy moment w życiu głównego bohatera. Ta cecha, wraz z innymi elementami struktury, czyni utwór Sienkiewicza klasycznym przykładem tego gatunku literackiego.