Strona 1: Iliada i Odyseja Homera
"Iliada" i "Odyseja" to fundamentalne dzieła literatury starożytnej, które stanowią podstawę notatek z epok literackich dla uczniów szkół średnich. "Iliada" to epos opisujący ostatnie 30 dni wojny trojańskiej, koncentrujący się na konflikcie między Achillesem a Agamemnonem. Główni bohaterowie to Achilles, Hektor, Agamemnon i Priam. Fabuła obejmuje gniew Achillesa, jego wycofanie z walki, śmierć Patroklosa, zemstę Achillesa na Hektorze i oddanie ciała Hektora Priamowi.
"Odyseja" natomiast opowiada o powrocie Odyseusza do Itaki po wojnie trojańskiej. Główni bohaterowie to Odyseusz, jego żona Penelopa i syn Telemach. Przygody Odyseusza obejmują spotkanie z cyklopem Polifemem, Syrenami, przetrzymanie przez nimfę Kalipso i pobyt w kraju Feaków.
Definicja: Epos to gatunek literacki przedstawiający dzieje społeczeństwa w momencie przełomowym, charakteryzujący się inwokacją, bohaterami indywidualnymi na tle społeczności, akcją o charakterze patetyczno-bohaterskim i dwupłaszczyznowością świata boskiego i ludzkiego.
Przykład: Cechy eposu widoczne w "Iliadzie" i "Odysei" to: inwokacja, retardacje (rozbudowane opisy spowalniające akcję), narrator wszechwiedzący, opisy batalistyczne, porównania homeryckie i epitety stałe.