Sztuka i literatura antyczna
Literatura antyczna charakteryzuje się różnorodnością gatunków i form. W epice dominuje styl homerycki, cechujący się patetycznym językiem, stałymi epitetami i porównaniami, oraz rozbudowanymi opisami. Epos homerycki rozpoczyna się inwokacją, a narrator jest trzecioosobowy.
W liryce wyróżnia się twórczość Horacego, który łączył epikureizm ze stoicyzmem, tworząc horacjanizm. Jego poezja cechuje się prostotą i jasnością stylu, a słynna maksyma "Carpe diem" zachęca do korzystania z życia.
Example: Przykładem horacjańskiej poezji jest oda "Do Leukonoe", poruszająca temat przemijania i zachęcająca do cieszenia się chwilą obecną.
Sztuka antyczna opierała się na zasadzie mimesis, czyli naśladowania rzeczywistości. Charakteryzowała się umiarem, kanonem proporcji, rytmicznością i harmonią. W teatrze obowiązywała zasada decorum, unikano scen krwawych, a aktorami byli wyłącznie mężczyźni noszący maski.
Vocabulary: Mimesis - zasada naśladowania rzeczywistości w sztuce antycznej.
Dramat antyczny dzielił się na tragedię i komedię, przestrzegając trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Ważnymi elementami były fatum (nieuchronny los) i katharsis (oczyszczenie poprzez sztukę).
Definition: Katharsis to oczyszczenie duszy poprzez przeżycie litości i trwogi podczas oglądania tragedii.
Starożytność notatki do matury powinny zawierać informacje o głównych cechach literatury i sztuki antycznej, w tym o stylu homeryckim, poezji Horacego, zasadach sztuki i budowie dramatu antycznego.