Streszczenie "Proszę państwa do gazu" - strona 1
"Proszę państwa do gazu" to jedno z najbardziej znanych opowiadań Tadeusza Borowskiego, ukazujące brutalną rzeczywistość obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Narrator i główny bohater, Tadek, jest młodym więźniem, który opisuje jeden dzień pracy przy rampie kolejowej, gdzie odbywają się transporty nowych więźniów.
Akcja opowiadania rozgrywa się w upalny letni dzień. W obozie trwa akcja odwszawiania i dezynfekcji, więc więźniowie muszą chodzić nago i spać na gołych deskach. Tadek spędza czas z Francuzem Henrim i marsylczykiem, którego nazywa Cosway. Nieoczekiwanie ma przybyć nowy transport, więc Tadek udaje się do pracy przy rampie.
Highlight: Borowski stosuje technikę behawioryzmu, skupiając się na zachowaniach i reakcjach bohaterów, bez zagłębiania się w ich stany psychiczne.
Vocabulary: Behawioryzm - sposób ukazania postaci polegający na podkreślaniu ich zachowań i reakcji na bodźce, bez opisywania stanów psychicznych i emocji.
Quote: "W "Proszę państwa do gazu" zagłada i śmierć są ukazane z bliska, Tadek patrzy w oczy prowadzonym na śmierć ludziom."