Zdrada Radziwiłła i dylemat Kmicica
Druga część Potop streszczenie krótkie koncentruje się na wydarzeniach związanych ze zdradą księcia Janusza Radziwiłła i dylematami, przed którymi staje Andrzej Kmicic.
Na zamku w Kiejdanach książę Janusz Radziwiłł gromadzi najsłynniejszych rycerzy Rzeczypospolitej, w tym Kmicica, Wołodyjowskiego, Jana Skrzetuskiego i Onufrego Zagłobę. Podczas uczty zostaje odczytany dokument, w którym Radziwiłł oddaje Litwę pod protekcję króla szwedzkiego Karola Gustawa.
Highlight: Moment odczytania dokumentu o zdradzie stanowi punkt zwrotny w fabule "Potopu".
Większość rycerzy odmawia posłuszeństwa Radziwiłłowi, jednak Kmicic, związany wcześniejszą przysięgą, pozostaje wierny księciu. To prowadzi do kolejnego konfliktu z Oleńką, która uznaje go za zdrajcę.
Quote: "Panna Aleksandra uznaje go za zdrajcę i odwraca się ponownie od niego."
Radziwiłł aresztuje przeciwników swojej polityki, w tym Wołodyjowskiego, Skrzetuskiego i Zagłobę. Kmicic, wierząc w dobre intencje księcia, próbuje ratować towarzyszy. Radziwiłł pozornie ulega jego prośbom, w rzeczywistości planując potajemne zgładzenie więźniów.
Vocabulary: Internowanie - przymusowe odosobnienie, zwykle stosowane wobec jeńców wojennych lub przeciwników politycznych.
Dzięki sprytowi Zagłoby, więźniowie uwalniają się i rozpoczynają walkę partyzancką przeciwko Szwedom pod dowództwem Wołodyjowskiego. Kmicic, mimo poznania prawdy o zdradzie Radziwiłła, pozostaje przy księciu, wierząc w jego zapewnienia o tymczasowości sojuszu ze Szwedami.
Highlight: Dylemat Kmicica między lojalnością wobec przysięgi a miłością do ojczyzny stanowi kluczowy element jego charakterystyki jako bohatera.
Potop bohaterowie fikcyjni i historyczni przedstawieni w tej części powieści ukazują złożoność sytuacji politycznej Rzeczypospolitej w czasie "potopu szwedzkiego". Sienkiewicz mistrzowsko łączy postacie historyczne, jak Janusz Radziwiłł, z fikcyjnymi bohaterami, tworząc fascynujący obraz epoki.