Renesans był przełomowym okresem w historii kultury europejskiej, który rozpoczął się we Włoszech w XIV wieku i trwał do końca XVI wieku. Renesans ramy czasowe w Polsce przypadają na lata 1500-1600.
Idee renesansu opierały się na kilku fundamentalnych założeniach. Najważniejszym z nich był humanizm, który stawiał człowieka w centrum zainteresowania. Antropocentryzm w renesansie zastąpił średniowieczny teocentryzm, co oznaczało, że człowiek stał się miarą wszystkich rzeczy. Humanizm renesansowy charakteryzował się wiarą w możliwości człowieka, jego godność i wartość. Renesansowy humanista cechy to przede wszystkim wszechstronne wykształcenie, znajomość języków klasycznych, zainteresowanie sztuką i literaturą antyczną.
Literatura renesansu w Polsce rozwijała się dynamicznie, a jej najwybitniejszymi przedstawicielami byli Jan Kochanowski, Mikołaj Rej i Andrzej Frycz Modrzewski. Humanizm w literaturze renesansu przejawiał się w podejmowaniu tematów związanych z człowiekiem, jego uczuciami i przeżyciami. Reformacja w renesansie przyniosła istotne zmiany w życiu religijnym i kulturalnym Europy, prowadząc do powstania nowych wyznań protestanckich. Filozofia renesansu czerpała inspiracje z myśli antycznej, jednocześnie rozwijając nowe koncepcje dotyczące państwa, społeczeństwa i miejsca człowieka w świecie. Wybitni humaniści renesansowi jak Erazm z Rotterdamu czy Thomas More tworzyli dzieła, które do dziś stanowią fundament europejskiej myśli humanistycznej.