Koncepcje społeczne i narodowe w romantyzmie
Romantyzm w Polsce był ściśle związany z ideami narodowymi i społecznymi, które kształtowały świadomość Polaków w okresie zaborów. Główne hasła romantyzmu często odnosiły się do kwestii narodowych i patriotycznych.
Naród w ujęciu romantyków był postrzegany jako jedność wspólnie walcząca i cierpiąca. Romantycy wierzyli, że naród ma misję do spełnienia - walkę o ojczyznę i niepodległość.
Ludowość stała się jednym z głównych źródeł inspiracji dla romantycznej sztuki. Romantycy wykorzystywali podania i legendy ludowe, uważając, że zawierają one największe mądrości i mają istotną rolę patriotyczną.
Quote: "Romantycy uważali, że lud w szczególny sposób obdarzony jest takimi właściwościami, jak: 'czucie', wiara, intuicja, ponieważ żyje w związku z naturą, nieskażoną cywilizacją."
Mesjanizm to wiara w to, że jednostka albo naród ma wielką misję do spełnienia. W romantyzmie polskim oznaczało to przekonanie, że Polska jest narodem wybranym, który ma wybawić państwa Europy od ucisku.
Profetyzm w romantyzmie odnosił się do jednostki obdarzonej darem wieszczenia i przepowiadania przyszłości, mającej łączność z bóstwem pozwalającym na wgląd w przyszłość.
Vocabulary: Profetyzm - dar przepowiadania przyszłości, związany z posiadaniem szczególnej więzi z siłami nadprzyrodzonymi.
Wallenrodyzm to wzorzec postępowania i forma patriotyzmu czasów niewoli, odwołujący się do niezgodnych z etyką sposobów walki, takich jak zdrada, podstęp i spisek. Koncepcja ta, zaczerpnięta z postaci Konrada Wallenroda, stała się dla Polaków pod zaborami metodą działania, choć zawsze wiązała się z tragicznym rozdarciem wewnętrznym i poczuciem przekraczania granic moralnych.
Prometeizm to postawa poświęcenia się dla ludzkości, wyższej idei lub sprawy narodowej, nawiązująca do mitologicznej postaci Prometeusza.
Mistycyzm w romantyzmie opierał się na przekonaniu o wyższości uczuć i emocji nad rozumem. Zakładał, że świat realny posiada swoją duchową naturę, a najważniejszymi narzędziami poznania są intuicja i wiara.
Definition: Mistycyzm - przekonanie o istnieniu rzeczywistości duchowej, dostępnej poprzez doświadczenia pozazmysłowe i pozaracjonalne.
Bajronizm, nazwany tak od nazwiska angielskiego poety George'a Byrona, to postawa romantyczna charakteryzująca się skłonnością do samotnego przeciwstawiania się złu otaczającego świata. Cechuje ją indywidualizm, bunt i skłonność do popełniania czynów zbrodniczych, motywowanych jednak wysokimi pobudkami, np. miłością.
Werteryzm, inspirowany postacią Wertera z powieści Goethego, to postawa charakteryzująca się przesadną uczuciowością, postrzeganiem świata przez pryzmat własnych marzeń i niezgodą na zastane konwencje obyczajowe i moralne. Często wiąże się z głębokim poczuciem bezsensu egzystencji i dążeniem do samozagłady.
Poezja tyrtejska to rodzaj poezji patriotycznej, której głównym celem jest wzbudzanie miłości do ojczyzny, rozwijanie uczuć patriotycznych i niechęci do wroga. Jej zadaniem jest zagrzewanie narodu do walki oraz uczenie postawy poświęcenia dla kraju, nawet kosztem własnego życia.
Highlight: Cechy romantyzmu w literaturze obejmowały silne emocje, indywidualizm, fascynację naturą, ludowością i historią narodową, co znalazło odzwierciedlenie w różnorodnych postawach i koncepcjach literackich epoki.