Skład chemiczny organizmów: Makro- i mikroelementy
Skład chemiczny organizmów to fundamentalna wiedza w biologii. Organizmy zbudowane są z pierwiastków chemicznych, które tworzą związki organiczne i nieorganiczne. Hierarchia budowy organizmów obejmuje: pierwiastki, związki chemiczne, komórki, tkanki, narządy, układy narządów i cały organizm.
Makroelementy to pierwiastki występujące w organizmie w ilościach 0,01% lub więcej suchej masy. Do najważniejszych należą:
- Węgiel (C) - 18% masy organizmu, składnik związków organicznych i substrat oddychania tlenowego.
- Tlen (O) - 65% masy organizmu, składnik wszystkich związków organicznych i wody.
- Wodór (H) - 10% masy organizmu, składnik związków organicznych i regulator pH płynów ustrojowych.
Pierwiastki biogenne to główne składniki związków organicznych: węgiel (C), wodór (H), tlen (O), azot (N), fosfor (P) i siarka (S).
Highlight: Węgiel jest jednym z najważniejszych pierwiastków biogennych, stanowiąc szkielet wszystkich związków organicznych.
Mikroelementy to pierwiastki występujące w organizmie w ilościach mniejszych niż 0,01% suchej masy, np. żelazo (Fe), miedź (Cu), jod (I), fluor (F), kobalt (Co). Regulują one wiele procesów życiowych.
Vocabulary: Makroelementy - pierwiastki występujące w organizmie w dużych ilościach, Mikroelementy - pierwiastki występujące w organizmie w niewielkich ilościach.