Rozwój Totalitaryzmów w Europie Międzywojennej
Kryzys demokracji w Europie w okresie międzywojennym doprowadził do powstania systemów totalitarnych, z których najgroźniejszymi okazały się faszyzm we Włoszech i nazizm w Niemczech. Systemy te wykorzystały słabość demokracji parlamentarnej oraz trudną sytuację gospodarczą po I wojnie światowej do zbudowania swojej pozycji.
Nazizm, czyli narodowy socjalizm, rozwinął się w Niemczech pod przywództwem Adolfa Hitlera. Założenia nazizmu opierały się na rasistowskiej ideologii, która głosiła wyższość rasy aryjskiej nad innymi narodami. Cechy nazizmu obejmowały kult wodza Fu¨hrera, antysemityzm, militaryzm oraz dążenie do zdobycia "przestrzeni życiowej" Lebensraum dla narodu niemieckiego.
Definicja: Nazista inaczej to członek Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników NSDAP, wyznający ideologię hitleryzmu i popierający totalitarny system rządów w III Rzeszy.
Przyczyny nazizmu były złożone i obejmowały upokorzenie Niemiec po I wojnie światowej, kryzys gospodarczy, bezrobocie oraz skuteczną propagandę. Naziści wykorzystywali pseudonaukowe teorie rasowe do usprawiedliwiania swoich zbrodniczych działań, w tym eksterminacji osób uznanych za "niepełnowartościowe".