Nowe potęgi europejskie w XVII wieku
XVII wiek przyniósł znaczące zmiany w układzie sił w Europie i na świecie. Portugalia i Hiszpania, dotychczasowe potęgi kolonialne, pogrążyły się w kryzysie, co otworzyło drogę do ekspansji dla nowych graczy. Anglia, Francja i Holandia rozpoczęły intensywną kolonizację Ameryki Północnej przez Anglię XVII wiek, a także innych części świata.
Anglia założyła swoją pierwszą stałą osadę w Ameryce - Jamestown - w 1607 roku, a w 1620 roku purytanie przybyli do Ameryki na statku Mayflower. Oprócz terenów w Ameryce Północnej, Anglia zajęła również Jamajkę i część Gujany w Ameryce Południowej. W drugiej połowie XVII wieku Anglicy rozpoczęli kolonizację Azji i Afryki, zakładając faktorie handlowe, które stały się podstawą przyszłego imperium.
Highlight: Założenie faktorii w Indiach i na Wybrzeżu Niewolniczym przez angielskie kompanie handlowe przygotowało grunt pod przyszłe podboje i dało Anglii szansę na stworzenie najpotężniejszego imperium w dziejach.
Francja skupiła się na kolonizacji Kanady, gdzie rozwinęła handel futrami, a także na terenach w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Holandia, dzięki potężnej flocie handlowej i wojennej, zajęła tereny w Azji i Ameryce Południowej, wcześniej należące do Hiszpanii i Portugalii.
Vocabulary: Faktorie - ośrodki handlu kolonialnego, które służyły jako centra wymiany handlowej z tubylcami, składy towarów kolonialnych i porty zaopatrujące floty kupieckie i wojenne.