Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Początki chrześcijaństwa

27.04.2022

294

15

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Początki chrześcijaństwa
W I wieku naszej ery w Palestynie narodziła się religia chrześcijańska. W ciągu niecałych 400 lat z
małej żydowskie

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Początki chrześcijaństwa W I wieku naszej ery w Palestynie narodziła się religia chrześcijańska. W ciągu niecałych 400 lat z małej żydowskiej sekty stała się religią państwową cesarstwa. Etapy rozwoju religii chrześcijańskiej w cesarstwie rzymskim: - pierwsza poł. I w. - działalność Jezusa z Nazaretu (prowincja Judea; pierwszy Kościół - alright. 120 osób, tylko Żydzi) - druga poł. I w. n.e.- wyprawy misyjne Pawła z Tarsu (Azja Mniejsza, Macedonia, Grecja, Rzym) - koniec III w. - chrześcijanie to 20% mieszkańców imperium - 313 n.e., ces. Konstantyn Wielki - edykt mediolański (równouprawnienie chrześcijan) - Alright. 380-390 n.e., ces. Teodozjusz - chrześcijaństwo religią państwową Przyczyny prześladowań: - odmowa udziału w pogańskim kulcie I uznawania bóstw rzymskich, w tym cesarza - odmowa sprawowania urzędów państwowych I służby wojskowej - oskarżenia o niemoralność, spisek przeciw władzy I burzenie porządku publicznego Przykłady prześladowań: - pierwsze zorganizowane prześladowania - ces. Neron (64 n.e.); pretekst - oskarżenie o podpalenie Rzymu, formy: więzienie, tortury, publiczne krzyżowanie lub rzucanie Iwom na pożarcie (według starochrześcijańskich przekazów zginęli wtedy apostołowie Piotr I Paweł) - druga fala prześladowań - ces. Domicjan (koniec I w. n.e.); pretekst - nieskładanie ofiar bogom rzymskim, fałszywe oskarżenia o magię I odrażające rytuały - prześladowania w całym cesarstwie (III w. n.e.): więzienie duchownych, zmuszanie do udziału w pogańskim kulcie (skutek - przeniesienie zgromadzeń chrześcijańskich do katakumb I spór o ponowne...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

przyjęcie do Kościoła tych, którzy ulegli) - ostatnia fala prześladowań - ces. Dioklecjan (przełom III/IV w.): niszczenie kościołów I ksiąg, zmuszanie do udziału w pogańskim kulcie (różna skala prześladowań) Edykt mediolański ces. Konstantyna Wielkiego I Licyniusza (313 n.e.) ustanawiał wolność wyznania w cesarstwie rzymskim, a więc wykluczał dalsze prześladowania chrześcijan. Symbole chrześcijańskie: - kotwica - ryba - w języku greckim pierwsze litery wyrażenia ,,Jezus Chrystus, Syn Boży, zbawiciel" składają się w słowo ,,ichtys" ('ryba') - chrystogram - z dwóch pierwszych liter greckiego słowa ,,christos" ('mesjasz', 'namaszczony') odnoszonego do Jezusa.