Starożytna Grecja to fascynujący okres w historii ludzkości, który ukształtował fundamenty współczesnej cywilizacji europejskiej.
Kultura minojska i kultura mykeńska stanowiły pierwsze wielkie cywilizacje na terenie Grecji. Cywilizacja minojska, rozwijająca się na Krecie w okresie 2700-1450 p.n.e., charakteryzowała się imponującą architekturą pałacową, z których najsłynniejszy był pałac w Knossos. Społeczeństwo minojskie było pokojowe, zorientowane na handel morski, z rozwiniętym systemem pisma (Linear A) i bogatą sztuką przedstawiającą sceny z życia codziennego. Kultura mykeńska natomiast, dominująca w latach 1600-1100 p.n.e. na Peloponezie, była bardziej militarna, co odzwierciedlały potężne fortyfikacje ich miast-państw. Mykeńczycy przejęli wiele elementów kultury minojskiej, adaptując je do własnych potrzeb, używali pisma Linear B i rozwinęli znaczącą sieć handlową w basenie Morza Śródziemnego.
Dzieje starożytnej Grecji to okres niezwykłego rozwoju w dziedzinie filozofii, sztuki, literatury i nauki. Grecy stworzyli system demokratyczny w Atenach, rozwinęli olimpiady jako formę rywalizacji sportowej i pozostawili nam bogaty panteon mitologiczny. W okresie klasycznym (V-IV w. p.n.e.) powstały najważniejsze dzieła architektury, jak Partenon na Akropolu, rozwinęła się tragedia i komedia teatralna, a filozofowie jak Sokrates, Platon i Arystoteles położyli podwaliny pod rozwój myśli europejskiej. Starożytna Grecja wywarła ogromny wpływ na rozwój późniejszych cywilizacji, a jej dziedzictwo jest widoczne w wielu aspektach współczesnej kultury, od architektury po systemy polityczne. Dla uczniów przygotowujących się do sprawdzianu z historii klasa 1 liceum, znajomość tych zagadnień jest kluczowa dla zrozumienia podstaw rozwoju cywilizacji europejskiej.