Początki władzy komunistycznej w powojennej Polsce
Początki rządów komunistycznych w Polsce były ściśle związane z nowymi granicami państwa, ustalonymi podczas konferencji w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Polska utraciła Kresy Wschodnie na rzecz ZSRR, w tym historycznie ważne miasta Lwów i Wilno. W zamian otrzymała tak zwane Ziemie Odzyskane - tereny na zachodzie i północy, w tym Warmię, Mazury, Pomorze z Gdańskiem oraz Śląsk.
Definicja: Ziemie Odzyskane to tereny przyznane Polsce po II wojnie światowej, wcześniej należące do Niemiec. Obejmowały one Pomorze Zachodnie, Warmię i Mazury, Śląsk oraz ziemię lubuską.
Przejęcie władzy przez PPR w Polsce odbywało się stopniowo, ale metodycznie. Polska Partia Robotnicza, mimo niewielkiego poparcia społecznego, wykorzystywała aparat terroru do umacniania swojej pozycji. Utworzono Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego oraz Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, które systematycznie zwalczały opozycję polityczną i zbrojną.
W czerwcu 1946 roku przeprowadzono referendum ludowe, znane jako "3 razy TAK". Trzy pytania referendum 1946 Polska dotyczyły zniesienia Senatu, reformy gospodarczej oraz nowych granic zachodnich. Mimo że PSL PolskieStronnictwoLudowe wzywało do głosowania "NIE" na pierwsze pytanie, komuniści sfałszowali wyniki, ogłaszając zwycięstwo opcji "TAK" we wszystkich trzech kwestiach.
Ważne: Referendum z 1946 roku było kluczowym momentem w procesie przejmowania władzy przez komunistów. Sfałszowane wyniki posłużyły jako "demokratyczna" legitymizacja ich rządów.