Ostrzeganie o zagrożeniach i alarmowanie
System wykrywania skażeń i alarmowania (SWA) jest kluczowym elementem ochrony ludności w Polsce. W większości miast zainstalowano syreny alarmowe objęte centralnym systemem kierowania. Działanie tego systemu polega na uzyskiwaniu informacji, określaniu rodzaju, miejsca, skali i skutków zagrożeń oraz informowaniu ludności.
Krajowy system wykrywania skażeń i alarmowania wspierany jest przez stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe, portale internetowe i operatorów usług telekomunikacyjnych. Oprócz systemu centralnego, w miastach funkcjonują również syreny systemu lokalnego (regionalnego). O ich użyciu decydują szefowie obrony cywilnej na poziomie województwa, powiatu, gminy lub miasta.
Highlight: Duże zakłady pracy oraz obiekty wykorzystujące niebezpieczne substancje organizują własne, odrębne systemy ostrzegania i alarmowania.
W przypadku uzyskania informacji o zbliżającym się zagrożeniu, w środkach masowego przekazu nadawane są komunikaty ostrzegawcze. Jeśli niebezpieczeństwo wystąpi na danym terenie, ogłaszany jest alarm.
Sygnały alarmowe syren obejmują różne środki. Do podstawowych należą syreny stacjonarne i przewoźne oraz rozgłośnie radiowe i telewizyjne. Ogłoszenie alarmu sygnalizowane jest dźwiękiem modulowanym trwającym 3 minuty oraz sygnałem wizualnym w postaci żółtego trójkąta. Odwołanie alarmu to dźwięk ciągły trwający 3 minuty, bez sygnału wizualnego.
Example: Przykładem środka alarmowego jest stacjonarna syrena alarmowa z sygnalizatorem świetlnym.
Wśród środków zastępczych wymienia się dzwony, gongi i sygnalizacje świetlne. System wykrywania i alarmowania (SWA) wykorzystuje również megafony, w tym ręczne, dzwony kościelne oraz alarmy wewnętrzne.
Vocabulary: KSWSiA - Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania
Skuteczność systemu wykrywania skażeń Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zależy od sprawnej koordynacji wszystkich elementów systemu, od centralnego po lokalne i zakładowe.