Absolutyzm Oświecony i Rewolucje XVIII wieku
Początek oświecenia w Europie wiąże się ściśle z rozwojem monarchii absolutnej oświeconej, której najwybitniejszym przedstawicielem był Fryderyk II Wielki z Prus. Ten "król-filozof" wprowadził szereg reform charakterystycznych dla głównych idei oświecenia, łącząc silną władzę monarchy z nowoczesnymi koncepcjami państwa.
Definicja: Absolutyzm oświecony to system rządów, w którym władca absolutny kieruje się ideałami oświeceniowymi, wprowadzając reformy służące modernizacji państwa i poprawie bytu poddanych.
W okresie rządów Fryderyka II Wielkiego przeprowadzono fundamentalne reformy państwa. Wprowadzono obowiązek szkolny, zreformowano sądownictwo poprzez zakaz tortur i kodyfikację prawa, a także rozbudowano administrację centralną. Najważniejsze wydarzenia oświecenia w Europie obejmowały właśnie te pruskie reformy, które stały się wzorem dla innych monarchów.
Równolegle w Anglii zachodziły przełomowe zmiany gospodarcze. Rewolucja agrarna przyniosła modernizację rolnictwa poprzez wprowadzenie płodozmianu i nowych technik uprawy. Co to jest empiryzm w oświeceniu najlepiej obrazują właśnie te praktyczne zmiany, oparte na doświadczeniu i obserwacji. Rolnictwo intensywne zastąpiło tradycyjną trójpolówkę, co znacząco zwiększyło wydajność produkcji żywności.