Przedmioty

Przedmioty

Spółka

Ignacy Krasicki -Bajki

8.03.2023

1155

66

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Ignacy Krasicki- bajki
- Celem każdej bajki jest przekazanie czytelnikowi
morału- pewnej uniwersalnej mądrości, pouczenia.
-Motywy: umoralni
Ignacy Krasicki- bajki
- Celem każdej bajki jest przekazanie czytelnikowi
morału- pewnej uniwersalnej mądrości, pouczenia.
-Motywy: umoralni

Ignacy Krasicki- bajki - Celem każdej bajki jest przekazanie czytelnikowi morału- pewnej uniwersalnej mądrości, pouczenia. -Motywy: umoralnianie, wytykanie wad społecznych, niezadowolenie z kondycji w jakiej znalazło się Polskie społeczeństwo Charakteryzują się prostotą i precyzją opisu wad występujących w świecie. Krasicki pokazuje ponury obraz rzeczywistości oraz głębokie wady Polaków, złagodzone satyrą i humorem. "Ptaszki w klatce" Dwoje bohaterów: czyżyk młody i czyżyk stary. Czyżyk stary płacze nad swym losem ponieważ kiedyś był wolny, teraz jest uwięziony. Natomiast młody czyżyk nie rozumie lamentu swego towarzysza ponieważ już urodził się w klatce i nie zaznał wolności, uważa że życie w klatce jest najlepsze. Wolność jest tu najwyższą wartością. "Przyjaciel" Dwoje bohaterów: Damon i Aryst. Damon zwraca się do przyjaciela z prośbą o pomoc w zdobyciu ręki ukochanej (Irena). Aryst zgadza się pomóc i obiecuje pujść z nim do domu rodziców Ireny, niestety okazał się na tyle dobry iż ręka kobiety przypadła jemu, nie przyjacielowi. Kobieta stała się ważniejsza od przyjaźni. Aryst-nieszczery, ufność Damona zostaję napiętnowana. "Dewotka" Dewocja-fałszywa pobożność. Gdy Dewotka kończyła się modlić to jej słóżka ją czymś zdenerwowała.Kiedy ta w żarliwej modlitwie deklaruje odpuszczanie win, jednocześnie wymierza karę służącej. Komentarz Krasickiego jest przewrotny, wręcz ironiczny "uchowaj, Panie Boże, takiej pobożności". "Malarze" Dwoje bohaterów: Piotr i Jan. Paradoks: złe malarstwo okazuje się dochodowe, a dobre doprowadza do ruiny. Od praw moralnych, kanonów piękna, sztuki i innych ważnych dla ludzkości wartości ważniejsze okazują się ludzka pycha i pieniądze. "Szczur I kot" Szczur siedzi na...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

ołtarzu podczas nabożeństwa i zostaje okadzony-przykład pychy i głupoty. Zapomniał o naturalnym zagrożeniu, kot go złapał i udusił. Trzeba znać swoje miejsce oraz mieć szeroko rozwiniętą świadomość praw rządzących rzeczywistością, bo inaczej człowieka czeka marny koniec. "Jagnię i Wilcy" Dwóch wilków zobaczyło jagnię i je zjedli. Wilki mają przewagę nie tylko jakościową, ale również ilościową nad jagnięciem. Naiwność jagnięcia jest tu negowana, jego słabość i głupota (samotnie wszedł do lasu gdzie jest niebezpieczeństwo). "Filozof" Główny bohater (Filozof) jako przedstawiciel swojej grupy, niewierzący, śmiejący się z religii. Gdy przyszła chwila słabości Filozof uwierzył w Boga oraz w upiory- co go ośmiesza. "Jak trwoga to do Boga". Pokazuje, jak ulotne i chwiejne mogą być ludzkie przekonania i poglądy i jak wiele sytuacji może je nagle zmienić. "Kruk i Lis" Sprytny lis widząc na drzewie kruka z ogromnym serem w dziobie, zaczął go komplementować. Następnie lis poprosił o prezentacje głosu. Kruk oczywiście rozdziawił dziób, z którego wypadł ser. Lis pochwycił upragnioną zdobycz i uciekł, a kruk został z niczym. Zostaje tu napiętnowana ludzka słabość, głupota i naiwność.