Podstawy polityki regionalnej
Polityka regionalna stanowi kluczowy obszar działalności władz państwowych i lokalnych, mający na celu łagodzenie i eliminację nierówności ekonomicznych i rozwojowych między regionami. Region definiuje się jako spójny obszar wyodrębniony ze względu na specyficzne cechy, zarządzany przez organy władzy lub jednostki samorządu terytorialnego.
Definicja: Zrównoważony rozwój regionalny to ukierunkowany i długotrwały proces pozytywnych zmian w danym regionie, optymalnie wykorzystujący dostępne zasoby dla wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców.
Cele polityki regionalnej obejmują aspekty ekonomiczne, polityczne, społeczne, kulturowe, organizacyjno-przestrzenne i ekologiczne. Czynniki wpływające na rozwój regionalny to m.in. infrastruktura, kapitał ludzki, innowacyjność i typ gospodarki.
Highlight: Kluczowe wskaźniki rozwoju społeczno-gospodarczego to PKB, PKB per capita, HPI HumanPovertyIndex oraz HDI HumanDevelopmentIndex.
Polityka regionalna w Unii Europejskiej koncentruje się na trzech głównych obszarach: gospodarce, społeczeństwie i środowisku, dążąc do zrównoważonego rozwoju we wszystkich tych sferach.
Example: W obszarze gospodarki UE dąży do wzrostu gospodarczego i stabilności, w sferze społecznej do wzrostu zatrudnienia i ograniczania ubóstwa, a w zakresie środowiska do efektywności energetycznej i ochrony kapitału naturalnego.