Układ nerwowy człowieka jest złożonym systemem kontrolującym i koordynującym wszystkie procesy życiowe organizmu. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgu i rdzenia kręgowego, które współpracują z obwodowym układem nerwowym zawierającym nerwy czaszkowe i rdzeniowe. Podstawowymi jednostkami funkcjonalnymi są neurony, wspierane przez komórki glejowe.
Budowa układu nerwowego opiera się na wyspecjalizowanych komórkach nerwowych - neuronach. Budowa neuronu obejmuje ciało komórki, dendryty odbierające bodźce oraz akson przekazujący impulsy do innych komórek. Neurony w mózgu komunikują się ze sobą za pomocą synaps, gdzie następuje przekazywanie impulsów nerwowych. Rodzaje neuronów obejmują neurony czuciowe (odbierające bodźce), interneurony (pośredniczące) oraz neurony ruchowe (przekazujące sygnały do mięśni).
Funkcje układu nerwowego to przede wszystkim odbieranie, przetwarzanie i odpowiadanie na bodźce ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. Komórki glejowe w mózgu pełnią funkcje podporowe, odżywcze i ochronne dla neuronów. Funkcje komórek glejowych obejmują także tworzenie osłonki mielinowej wokół aksonów, co przyspiesza przewodzenie impulsów nerwowych. Warto zaznaczyć, że komórki glejowe nie odpowiadają za przewodzenie impulsów nerwowych - jest to wyłączna funkcja neuronów. Rodzaje komórek glejowych obejmują astrocyty, oligodendrocyty, komórki mikrogleju i komórki Schwanna, każdy z tych typów pełni specyficzne funkcje w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.