Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Mechanika kwantowa

30.07.2022

973

87

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


MECHANIKA KWANTOWA
Według hipotezy De Brolige'a poruszający się elektron jako cząstka materialna ma też
właściwości falowe. Pęd to wielkość

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

MECHANIKA KWANTOWA
Według hipotezy De Brolige'a poruszający się elektron jako cząstka materialna ma też
właściwości falowe. Pęd to wielkość

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

MECHANIKA KWANTOWA Według hipotezy De Brolige'a poruszający się elektron jako cząstka materialna ma też właściwości falowe. Pęd to wielkość fizyczna która opisuje ruch, pęd = masa x prędkość. Zasada nieoznaczności Heisenberga mówi że niemożliwe jest jednoczesne dokładne wyznaczenie położenia i pędu elektronu w atomie, co za tym idzie nie da się podać po jakim torze leci elektron, można tylko rozpatrywać prawdopodobieństwo znalezienia go w danym czasie w chmurze elektronowej ORBITALE ATOMOWE LICZBY KWANTOWE Liczby kwantowe to wartości charakteryzujące wielkości fizyczne m.in. elektronów, jader atomowych, atomów czy cząsteczek. Są wykorzystywane do opisania stanu elektronu w atomie. Wyróżnia się 4 liczby kwantowe n- główna liczba kwantowa 1- poboczna liczba kwantowa m-magnetyczna liczba kwantowa ms - magnetyczna spinowa liczba kwantowa Główna liczba kwantowa n określa numer powłoki na której znajduje się elektron, tzn. podaje przybliżoną odległość elektronu od jądra, na jej podstawie określamy energię elektronu w atomie, która zależy od jego odległości od jądra. Liczba n może przybierać wartości 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oznaczające kolejno powłoki K, L, M, N, O, P, Q. Na podstawie wielkości n można obliczyć liczbę stanów kwantowych (maksymalna liczba elektronów) jaka zmieści się na powłoce. Od n zależy też wielkość orbitali. ● Orbital atomowy to funkcja falowa , opisuje stan energetyczny i przestrzenny elektronu w atomie. Orbitale atomowe opisują elektrony znajdujące się w stanie podstawowym i wzbudzonym. Stan podstawowy...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

to trwały stan atomu, a wzbudzony nie jest trwały, ze względu na stan energetyczny wyróżnia się orbitales (1), p (3), d (5) i f (7) ● Poboczna liczba kwantowa I określa orbitalny moment pędu elektronu, oraz onacza numer podpowłoki na jakiej jest obecnie dany elektron, liczba I przybiera wielkości całkowite 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 (od 0 do n-l (wzór)), które odpowiadają podpowłokom s, p, d, f, g, h, i. Liczba I określa również kształt orbitali Magnetyczna liczba kwantowa m określa orientację przestrzenną orbitalnego momentu pędu elektronu, tzn. opisuje zachowanie chmury elektronowej w polu magnetycznym, wartość liczby m jest zależna od wartości liczbyl, jaką posiada dany elektron. Jeżeli 1=2 to m=-2,-1,0,1,2 dla 1-3 m =-3,-2,-1,0,1,2,3 a dla 1=0 m=0. Liczbę m charakteryzuję wzajemne ułożenie orbitali w przestrzeni. Magnetyczna spinowa liczba kwantowa ms określa orientację przestrzenną wektoru spinu elektronu tzn. kierunek obrotu elektronu wokół własnej osi. Elektron może obracać się tylko w 2 kierunkach dla tego przyjmuje tylko 2 wartości ½ i-12. Liczba m określa również liczbę stanów kwantowych dla jednego orbitalu. USTALANIE STANOW KWANTOWYCH Każdy elektron ma swój własny stan kwantowy więc ogólna liczba tych stanów = liczbie elektronów na danej powłoce/podpowłoce. Oczywiście jest na to wzór określający maks. liczbę elektronów na powłoce 2n². Jeśli nie chcesz korzystać ze wzoru wystarczy pamiętać maksymalną ilość elektronów na danych powłokach/podpowłokach (co swoją drogą potrzebne jest do rozpisywania konfiguracji elektronowej). n I 2 3 4 Powłoka K L L M M M N N N N 1 0 0 I 0 1 2 0 I 2 3 Podpowłoka S S P S P d S P d f Nmax 2 2 6 2 6 10 2 6 10 14 Wzór 2n² dotyczy maks liczby elektronów na danej powłoce, natomiast dla podpowłok jest wzór 2(2×l +1), gdzie I to liczba poboczna.