Wierzenia i kultura starożytnej Mezopotamii
Mieszkańcy starożytnej Mezopotamii wyznawali politeizm, co oznaczało wiarę w wielu bogów. Rozdrobnienie polityczne tego regionu miało znaczący wpływ na pozycję poszczególnych bóstw. Do najważniejszych bogów Mezopotamii należeli między innymi: akadyjska Isztar, babiloński Marduk, asyryjski Aszur, a także Anu - ojciec wszystkich bogów i opiekun miasta Uruk, Enlil - bóg powietrza i wiatrów, patronujący miastu Nippur, Tammuz - bóg przyrody i wegetacji, Nergal - władca świata podziemnego oraz Ninurta. Mezopotamczycy wierzyli również w życie pozagrobowe.
Kult religijny odbywał się w świątyniach, sanktuariach i kaplicach polowych. W tych miejscach składano ofiary, organizowano uroczyste procesje i wznoszono modły. Babilończycy, jako część swojej kultury religijnej, prowadzili zaawansowane obserwacje astronomiczne. Wierzyli, że gwiazdy mają bezpośredni wpływ na losy ludzi i świata. Ponadto, praktykowano magię i wierzono w moc uroków.
Highlight: Babilończycy łączyli astronomię z wierzeniami religijnymi, uważając, że gwiazdy wpływają na losy ludzi i świata.
W zakresie architektury i sztuki, cywilizacja starożytnej Mezopotamii pozostawiła po sobie imponujące dziedzictwo. Mimo że do naszych czasów przetrwało niewiele oryginalnych budowli, źródła pisane dostarczają informacji o istnieniu monumentalnych świątyń i ogromnych pałaców. Najbardziej znanym przykładem jest babiloński zikkurat Etemenanki, uważany za pierwowzór biblijnej Wieży Babel.
Vocabulary: Zikkurat - starożytna mezopotamska budowla sakralna w kształcie wielostopniowej piramidy schodkowej.
Pałace władców mezopotamskich były rozległymi kompleksami, łączącymi wiele funkcji. Mieściły się w nich warsztaty rzemieślnicze, magazyny, ogrody, stajnie i parki. Pomieszczenia reprezentacyjne zdobiono kolorową glazurą i malowidłami. Całość otaczały potężne mury obronne.
O wysokim poziomie rzemiosła i sztuki w Mezopotamii świadczą zachowane zabytki, takie jak słynne płaskorzeźby asyryjskie czy monumentalna Brama Isztar w Babilonie. Legendarne Wiszące Ogrody Semiramidy, choć ich istnienie nie zostało potwierdzone archeologicznie, miały być założone na rozległych, niskich dachach budynków pałacowych lub tarasach.
Rozwój nauk w Mezopotamii był ściśle związany z potrzebami państwa. Na przykład, zaawansowana wiedza matematyczna wynikała z konieczności prowadzenia dokładnych spisów danin. Wierzenia religijne również odegrały znaczącą rolę w postępie naukowym tej starożytnej cywilizacji.