Starożytność to fascynująca epoka w dziejach ludzkości, która rozpoczęła się około 4000 lat p.n.e. i trwała do 476 roku n.e. W tym okresie nastąpił przełomowy moment w historii człowieka - rewolucja neolityczna.
Rewolucja neolityczna była kluczowym momentem w rozwoju ludzkości, kiedy człowiek przeszedł od koczowniczego trybu życia do osiadłego. Główne zmiany obejmowały rozwój rolnictwa, hodowlę zwierząt i tworzenie stałych osad. W tym czasie ludzie nauczyli się uprawiać rośliny, takie jak pszenica i jęczmień, oraz udomowili zwierzęta jak owce, kozy i bydło. Te fundamentalne zmiany doprowadziły do powstania pierwszych starożytnych cywilizacji.
Okres neolitu w Polsce przypadł na lata 5500-2300 p.n.e. i przyniósł znaczące zmiany w życiu ówczesnych mieszkańców. Ludzie zaczęli budować stałe osady, rozwinęli garncarstwo i tkactwo. Powstały pierwsze narzędzia rolnicze, a społeczności zaczęły się organizować w bardziej złożone struktury. Po neolicie nastąpiła epoka brązu, która przyniosła kolejne innowacje technologiczne i społeczne. Skutki rewolucji neolitycznej są widoczne do dziś - to właśnie wtedy położono podwaliny pod rozwój współczesnej cywilizacji, wprowadzając fundamentalne zmiany w sposobie życia, organizacji społecznej i gospodarce.