Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Renesans, czyli wskrzeszenie ducha antyku i odrodzenie się człowieka determinowane rewolucją światopoglądową.

24.05.2022

566

9

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


LEKCJA
Temat: Renesans -czyli wskrzeszenie ducha antyku i odrodzenie się człowieka
determinowane rewolucją światopoglądową.
1. Chronologia:
LEKCJA
Temat: Renesans -czyli wskrzeszenie ducha antyku i odrodzenie się człowieka
determinowane rewolucją światopoglądową.
1. Chronologia:

LEKCJA Temat: Renesans -czyli wskrzeszenie ducha antyku i odrodzenie się człowieka determinowane rewolucją światopoglądową. 1. Chronologia: 15.05.2021 we Włoszech - od poł. XIV w. - poł. XVI w. w pozostałych krajach - od końca XV w. - końca XVI w. Symbolizuje cezurę między epokami wyznaczają 3 daty związane z wydarzeniami determinującymi charakter polityczno-społeczno-obyczajowy tego okresu: • 1453 r. -upadek Konstantynopola (kres cesarstwa bizantyjskiego, najechanego przez Turków) co spowodowało migrację uczonych wraz z księgozbiorami- na zachód Europy; stąd synkretyzm kulturowo-ideowy: łączenie dziedzictwa kręgu bizantyjskiego i łacińskiego. Europa - jako matecznik wartości, budowanych na tradycji judeo-chrześcijańskiej, grecko-rzymskiej, bizantyjskiej. • 1450 r. -wynalezienie druku rozpowszechnienie czytelnictwa, tańsze księgi - stąd funkcja dydaktyczno-rozrywkowa literatury. • 1492 r.- odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba - początkiem ery wielkich geograficznych podróży, co zmieniło obraz świata, a nowe szlaki handlowe przyczyniły się do rozwoju kupiectwa, rzemiosła, a zatem do wzrostu znaczenia mieszczaństwa. Vasco da Gama -morska droga do Indii H.Cortes, A.Vespucci -Ameryka Środkowa i Południowa Marco Polo -Chiny Magellan (1522 r.) - opływa świat → W Polsce początek epoki wyznacza rok 1543 -wydanie dzieła Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", które zrewolucjonizowało światopogląd całej Europy. 15.05.2021 2. ,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię"- genialny astronom, który zmienił sferyczny obraz świata: Niebo, Ziemia, Piekło i odrzucił system geocentryczny Ptolemeusza. ,,Rewolucja kopernikańska": zmieniony obraz kosmosu, przyczynił się do zmiany światopoglądu. Ziemia krążąca w kosmicznej przestrzeni -ten obraz rodził pytania: gdzie jest...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

Bóg, Niebo, Piekło (skoro nie ma góry i dołu a Ziemia jest kulą), które podważały autorytet Kościoła (który nie tylko nie udzielał odpowiedzi, ale zakazywał propagowania naukowej idei, która osłabiała jego pozycję): łatwiej zarządza się strachem, który wynika z niewiedzy (postawa bogobojna). 3. Nazwa epoki. • wprowadził ją włoski malarz i architekt Giorgio Vasari (1511-1574) [fr. renaissance: odrodzenie] dla przeciwstawienia tej epoki czasom średniowiecznego (jak uważał) upadku sztuki, która odradza się, dzięki czerpaniu wzorców z kultury antycznej. 4. Humanizm- jako główny prąd ideowy renesansu, oznaczający wszechstronny rozwój człowieka w oparciu o wzorce nauki i sztuki antycznej, którego podstawą był antropocentryzm [gr. anthropos-człowiek], a zatem najważniejszy jest człowiek i jego ziemskie sprawy, co wyrażało się w haśle rzymskiego komediopisarza -Terencjusza: „Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce". Humaniści mieli świadomość ciągłości kultury (czas mityczny w kulturze), powstały studia humaniora, polegające na poznawaniu klasycznej greki i łaciny i czytaniu dzieł antycznych w oryginale (do źródeł)- stąd pojęcie: filolog - czyli miłośnik słowa.