Okres drezdeński i paryski Adama Mickiewicza
Po opuszczeniu Rosji, Adam Mickiewicz udał się do Niemiec, Szwajcarii i Włoch, by ostatecznie osiąść w Dreźnie. To właśnie tam, w 1832 roku, napisał III część "Dziadów" - jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu.
Highlight: "Dziady" część III to arcydzieło polskiej literatury romantycznej, łączące wątki patriotyczne, mistyczne i osobiste doświadczenia poety.
Pod koniec 1832 roku Mickiewicz zamieszkał w Paryżu, gdzie spędził większość swojego późniejszego życia. W 1834 roku ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci.
Example: Życie osobiste Mickiewicza, w tym jego związek z Marylą Wereszczakówną, znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości, np. w "Panu Tadeuszu".
W Paryżu Mickiewicz objął katedrę języków słowiańskich w Collège de France. W tym okresie dołączył również do Koła Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego, co miało wpływ na jego późniejszą twórczość i działalność.
Definition: Koło Sprawy Bożej to sekta religijna założona przez Andrzeja Towiańskiego, która głosiła idee mesjanistyczne.
Ostatnie lata życia Adama Mickiewicza
W ostatnich latach życia Adam Mickiewicz aktywnie angażował się w działalność niepodległościową. W 1848 roku, podczas Wiosny Ludów, wyjechał do Włoch, gdzie tworzył polskie legiony.
Vocabulary: Wiosna Ludów to seria rewolucji i powstań, które przetoczyły się przez Europę w latach 1848-1849.
W 1855 roku Mickiewicz udał się do Stambułu, aby formować polskie oddziały wojskowe. Niestety, 26 listopada 1855 roku zmarł tam na cholerę. Jego ciało początkowo pochowano we Francji, a w 1890 roku przeniesiono na Wawel.
Quote: "Ja i ojczyzna to jedno. Nazywam się Milijon - bo za milijony Kocham i cierpię katusze." - te słowa z "Dziadów" części III doskonale oddają patriotyzm i poświęcenie Mickiewicza.
Najważniejsze dzieła Adama Mickiewicza
Adam Mickiewicz pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, który do dziś stanowi kanon polskiej literatury. Oto najważniejsze dzieła poety:
- "Ballady i romanse" (1822) - zbiór poezji uznawany za początek polskiego romantyzmu.
- "Dziady" (części II, IV - 1823, część III - 1832) - dramat romantyczny łączący wątki patriotyczne i mistyczne.
- "Sonety krymskie" (1826) - cykl 18 sonetów inspirowanych podróżą na Krym.
- "Konrad Wallenrod" (1828) - poemat historyczny o walce z Krzyżakami.
- "Pan Tadeusz" (1834) - epopeja narodowa, uznawana za najwybitniejsze dzieło Mickiewicza.
Highlight: "Pan Tadeusz" to arcydzieło polskiej literatury, łączące elementy epopei, powieści obyczajowej i poematu opisowego.