Disacharydy i ich właściwości
Disacharydy, należące do grupy oligosacharydów, są produktami kondensacji dwóch cząsteczek cukrów prostych. Do najważniejszych disacharydów należą sacharoza, laktoza i maltoza.
Sacharoza, znana jako cukier buraczany lub trzcinowy, składa się z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki fruktozy, połączonych wiązaniem 1,2-α-glikozydowym. Pełni funkcję formy transportowej cukrów u roślin i występuje w dużych ilościach w korzeniach buraka cukrowego i łodydze trzciny cukrowej, stanowiąc substancję zapasową.
Laktoza, czyli cukier mlekowy, zbudowana jest z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki galaktozy, połączonych wiązaniem 1,4-β-glikozydowym. Wchodzi w skład mleka ssaków, pełniąc funkcję odżywczą.
Maltoza, nazywana cukrem słodowym, składa się z dwóch cząsteczek glukozy połączonych wiązaniem 1,4-α-glikozydowym. Powstaje w wyniku trawienia skrobi i glikogenu.
Vocabulary: Wiązanie O-glikozydowe to wiązanie między atomami węgla należącymi do różnych cząsteczek monocukrów za pośrednictwem tlenu.
Oligosacharydy o dłuższych łańcuchach często łączą się z białkami lub lipidami, tworząc związki wchodzące w skład błon komórkowych. Ta właściwość ma istotne znaczenie dla struktury i funkcji komórek.