Polski rząd na emigracji - powstanie i struktura
30 września 1939 roku w Paryżu powstał polski rząd na emigracji z generałem Władysławem Sikorskim jako premierem. Stanowisko prezydenta na uchodźstwie objął Władysław Raczkiewicz, związany z sanacją. W listopadzie 1939 roku zawarto umowę paryską, na mocy której prezydent zrezygnował z większości swoich uprawnień na rzecz premiera.
Highlight: Utworzenie rządu polskiego na uchodźstwie było kluczowym momentem w zachowaniu ciągłości państwa polskiego podczas II wojny światowej.
W grudniu 1939 roku powstała Rada Narodowa Rzeczypospolitej Polskiej, pełniąca rolę namiastki polskiego parlamentu, z Ignacym Janem Paderewskim jako przewodniczącym. Początkowo siedziba rządu znajdowała się we francuskim Angers, jednak po podboju Europy przez Hitlera została przeniesiona do Londynu.
Vocabulary: Sanacja - obóz polityczny rządzący Polską w latach 1926-1939.
W listopadzie 1939 roku marszałek Edward Rydz-Śmigły złożył rezygnację ze stanowiska naczelnego wodza, a jego miejsce zajął Sikorski. W Wielkiej Brytanii z większości polskich pilotów biorących udział w bitwie o Anglię utworzono stacjonujący w Szkocji I Korpus Polski.
Example: Polscy piloci odegrali znaczącą rolę w bitwie o Anglię, co przyczyniło się do wzmocnienia pozycji rządu polskiego na emigracji.
30 lipca 1941 roku zawarto układ Sikorski-Majski, który miał kluczowe znaczenie dla stosunków polsko-sowieckich. Na mocy układu przywrócono stosunki dyplomatyczne między państwami, stwierdzono nieważność paktu Ribbentrop-Mołotow, zaplanowano utworzenie polskiej armii na terytorium sowieckim oraz zwolniono Polaków więzionych w sowieckich łagrach i więzieniach.
Definition: Układ Sikorski-Majski - porozumienie zawarte między rządem RP na uchodźstwie a ZSRR, normalizujące stosunki między oboma państwami po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku.
W rezultacie układu w ZSRS zaczęła powstawać Armia Polska pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Armia ta została później ewakuowana do Iranu, gdzie połączono ją z innymi polskimi formacjami stacjonującymi na Bliskim Wschodzie, tworząc II Korpus Polski, znany jako "andersowcy".
13 kwietnia 1943 roku minister propagandy III Rzeszy, Josef Goebbels, podał w niemieckim radiu informację o odnalezieniu w Katyniu grobów polskich oficerów. W konsekwencji, 25 kwietnia 1943 roku Stalin zerwał stosunki dyplomatyczne z Polską, używając jako pretekstu zwrócenia się przez rząd polski do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o zbadanie sprawy katyńskiej.
Quote: "Sprawa katyńska stała się punktem zwrotnym w stosunkach polsko-sowieckich i miała daleko idące konsekwencje dla rządu polskiego na uchodźstwie."
4 lipca 1943 roku doszło do katastrofy gibraltarskiej, w której zginął premier Sikorski. W wyniku tej tragedii nowym naczelnym wodzem został Kazimierz Sosnkowski, a premierem Stanisław Mikołajczyk.
W okupowanej Polsce powołano Polską Partię Robotniczą (PPR). Dwóch pierwszych przywódców partii zostało zamordowanych (Marceli Nowotko, Paweł Finder), a władzę w partii przejął Władysław Gomułka. Z jego inicjatywy powołano Krajową Radę Narodową w Warszawie z Bolesławem Bierutem na czele, co stanowiło konkurencję dla władz polskich na uchodźstwie.
Highlight: Powstanie komunistycznych struktur władzy w okupowanej Polsce stanowiło poważne wyzwanie dla legitymizacji rządu polskiego na emigracji.